'Z'Zl is ghebuert encie ghesciet dat di goede lieden van der wet in voirlcden tyden aengenoinen liadden rar Anthonxs van der Mare omme die scolc hier binnen der stede te regieren die welcke meester Anthonis een abel man was van clergien (ge leerdheid) ende oic andersins zo dat hem gegonnen ende ge- consenteert was by der wet om siinne abelheyt wille alle jaeren boven sinen tabbertlaken twee pont gr. voir sine voerye waer of hy binnen vyf jaeren dat hy der stede scole regierde niet meer of ontvangen heeft dan drie pont gr. zo dat die stede hem scnldich bleef zeven pont gr. ende alzo die stede niet wel en vermochte om liem die VII pont gr. terstont te betalene zo is 't verdraghen by der wet ende by wille ende versoke van den voirs ïnr Anthonis dat hy VII jaeren lanc alle jaeren een tabbertlaken hebben sal lanc weesende VI ellen van selven prise ende verve als der stede secretaris 1) ende der stede scoelmr hebben sullen ende waert dat dieselve mr Anti-ionis sterve binnen der tyt zo sal die stede van den toecommenden tyt quite ende ongehouden wesen van der loftochte (belofte) voirs jegens sine arfnamen ende als van den eersten tabbertlaken sal die beta- linge geschien ende wesen sint Jacob ende sint Christoffels dach anno XIVC XLV1I actum X dagen in Dec. anno XLVI." HOOFDSTUK III. De Meesters. De mannen, die van 13651574 aan het hoofd onzer school gestaan hebben behoorden zooals overal elders doorgaans tot den stand der geestelijken. Voor hunne opleiding hadden zij ook al waren ze tot den rang van priesters opgeklommen in den regel niet meer onderwijs genoten dan zij geroepen waren te geven. De meesten toch, die tot de priesterlijke waardigheid q De betrekking van secretarishet schrijfambachtwas in de middel eeuwen op vele plaatsen met het schoolmeesterschap in een persoon ver- eenigd. Zie Schotel, lil. School te Dort, blz. 5.

Archief | 1893 | | pagina 225