223 oecxkoef piljetten ende daervoer betaelt 8 sch." Claes van den Bossche rector van 15141517 had insgelijks den rang van priesterevenals zijn opvolger Willem Claesz. van Deyssen (15171523). Deze is in 1523 van hier naar de universiteit van Leuven gegaan om in de medicijnen te studee- ren 1). Yan eenige burgers had hij nog iets te vorderen voor gegeven onderwijs. Vandaardat het bestuur der Leuvensche universiteit zich wendt tot de regeering van Middelburg met het verzoek om gemelde burgers aan te manen n ut accommo- dent se solutioni. Nihil enim tam aequum est quam ut re- compensetur labor ille ludimagistrorum quem indefessum navant nocte et die in erudiendis juvenibus.11 Yan enkele meesters uit de 16de eeuw weten wij dat zij getrouwd zijn geweest. Mr. Lievyn Lievensz., die in 1533 overleedliet eene weduwe na. Aan haar werd betaald over- dat den saligen meester Lieven (nadat hij voor het laatst zijn jaarlijksch traktement had ontvangen)de Groote Schoole ge houden heeft den tyt van seven maanden doen hij overleedt de somme van 7, 14, 8 gr. vlms."' Eveneens was Bernaeut Wenneckers getrouwdzooals blijkt uit zijne aanstellings- acte 3) (zie bijlage G). In de eerste jaren was men over mr. Bernaert tevreden, zoodat de regeering der stad hem bij her haling als het driejarig contract was afgeloopen continueerde en te zijnen voordeele de zaak der bijscholen regelde. Maar in 1558 vond men het noodig de volgende scherpe resolutie te nemen 3)Noch is overdragen by gemeene advyse van W. ende R. dat mr. Bernaert scoelmr deser stede ontboden J) Oud Archiefde Stoppelaar, n°. 1263. Menigmaal studeerden theologen verder in de medicijnen en omgekeerd. Zoo b.v. zong in 1404 mr. Wouter van der Hoerne, die medicijn, zijn eerste misse in den Haag. Zie ICesteloo V 2 blz. 220. 3) De gratuiteit van 20 sch. voor zijne huisvrouwe is hem verleend bij wijze van vergoeding voor verhuiskosten. Want volgens de stadsrekening van 1547 werden hem de 20 sell, als zoodanig uitbetaald. 3) Register ten Rade.

Archief | 1893 | | pagina 227