224 zal worden encle compareren voor het college van Wette om hem aldaeï te bevelen dat hy hem binnen drye weecken voorzye van eenen ondermeester om tot zynder assistentie de gemeene schoolkinderen te helpen leeren ende onderwysen volgende het contract tusschen de stadt ende hem gemaect op peyneindien hy tselve niet en doedat men hem ten tyde van drie weecken voorsz geexpireert zyn gaegen suspenderen zal" 1). Ook zijne huisvrouw fanneke had in diezelfde dagen in de uitoefening harer praktijk van vroedvrouw iets misdreven wat de verontwaardiging der heeren van de wet had opgewekt. Wij lezen nl. in het Register ten Rade, dat op 3 December 1558 het volgende is geresolveerd: //Mr. Jan Bekerke ende mr. Hugo Joosz. zyn geordineert om met Tanneke de vroedvrouwe huisvr. van mr. B. Wenneckers de scoelfnr te spreeken van het inconvenient op de wal gesciet dwelcke tot hare laste gelegt wert admonerende haar dat zy liaer wachte van misbruycken opdat, de heeren niet geoirsaect zyn tegens liaer te procedereue met behoirlicke middelen." Mr. Bernaert schijnt ongenegen te zijn geweest eenen on dermeester te nemen of in de poging daartoe niet geslaagd te zijnwant eenige maanden later sloot de stad een contract met Jason van Langemeersche van Oudenaarde, (zie bijlage H) die 1 October mr. B. opvolgde. Later werd Wenneckers be noemd tot ontvanger der armen op het schamele traktement van 6 pond. Jason wordt aangenomen op een salaris van 20 pond 3)dat ook zijn voorganger sedert 1554 genoten had terwijl het schoolgeld verhoogd werd tot een bedrag van 20 stuivers per jaar. Ook bij dit contract werd uitdrukkelijk be paald, dat de rector gehouden was tot zijn kosten een onder meester te houden. Het bekomen van een bekwaam onderfnr schijnt echter toen In zijne eerste aanstelling dd. io Augustus 1547 (zie bijlage G) wordt van geen ondermeester gesproken. Deze verplichting schijnt hem opgelegd te zijn in 1554, toen zijn traktement werd gebracht op 20 pond 's jaars. 3) Stadsrekening I559-» tol. 1S6.

Archief | 1893 | | pagina 228