225 niet gemakkelijk te zijn geweest. In 1561 moest Jason rond reizen om een dergelijk man te vinden. Hem werd toen be taald 6 pond ter vergoeding van onkosten in het zoeken naar een ondermeester en andere kosten gedaan oin de school in staaten te brengen. Op 29 Juli 1561 was //by W. ende R. overdraghen op hope van augmentatie van de Groote ende La- tij nsche Scole x) ende tot onderhouden van mr Jason v. L. by provisie ende tot anders geordineert zal wesen dat den voors schoolmr zal genieten voir zyn salaris ende jaerlicxe gaegen de somme van tweehondert gulden 's jaers midts conditie dat den voirsz rar Jason gehouden wart te onderhouden eenen man van eeren ende van presentatie middelbaer bejaert tot een onder- schoelmr om de kinderen niet alleene te onderwyzen in leeringhe maer oock in goede manieren ende dat de voirs gaegen ingaen zullen als voirs mr J. voorsien zal wesen van alzulcken onderin r als 't voors is." De maatregel schijnt geholpen te hebben. Althans het voorwaardelijk verleende traktement werd sedert 1562 werkelijk betaald. Zooals wij gezien hebben werd er in 1565 overwogen om het salaris te verminderen en door opheffing van eenige parti culiere scholen het getal der leerlingen te doen toenemen om zoodoende den rector schadeloos te stellen. Hieruit blijkt, dat men tot nog toe niet ontevreden over hem was. In het vol gende jaar echter werd er II September 1566 //overdraghen ende geappoincteertdat de burgemeesters mr Jason sullen diminueren zijne gayge ende hem zeggendat hy van nu voirts anne zal moeten dienen om de gayge XXY pd. 's jaers ende dat hy daeroppe eenen ondermeester houden zal ende in casu hy daer voere nyet dienen en wil zullen de burgemeesters tus- sclien dit en Me-ye om eenen anderen vuytsien." Een jaar later 27 September 1567 werd besloten //dat men zal voirsyen voir een ander schoelmr om te lesen in de Groote Scole in de plaats van mr Jason ende dat men hem zal insi- l) De benaming Latijnsche School komt hier voor het eerst voor.

Archief | 1893 | | pagina 229