227 stat te dienen als scoelmr in sulcken gevalle te vernemen naer eenen anderen bequaemen ende idoene persoon enz. Mr. Jason legde zijne betrekking met Jansmisse neer. Men wilde hem bepaald niet langer hebben en droeg den schoolmr van de arme kinderen heer Gillis Adriaensz prbtr op de taak van rector te vervullen totdat de opvolger van Jason kon optreden. Mr. Gillis ontving voor het waarnemen van het rectoraat 20 sch., nit welk bedrag valt op te maken, dat hij slechts ongeveer 3 weken als plaatsvervanger gefungeerd heeft. Het contract met mr. H. Stutsius werd gesloten en geteekend te Brussel den 10 Juli. In de kopie van dit con tract (zie bijlage I) leest men als datum 10 Juni, wat klaar blijkelijk een schrijffout is. Mr. Stutsius zal omstreeks half Juli hier aangekomen zijn. Zooals men zag, handelde de stedelijke regeering bij deze benoeming in overleg met den bisschop. Daaruit blijkt, dat men in de eerste plaats er op bedacht was een man te krij gen van wiens vastheid in het katholieke geloof men zeker was. Maar men wilde de school ook in andere opzichten in een be teren staat brengen. Vandaar dat 23 Juli 1569 een van de burgemr O. Franchoys Jan Adriaan van Campen. en een van de pensionarissen bij W. en R. werden gecommitteerd //oinme te gaen spreken ende communiceren met mynheer den biscob binnen deser stede wat voir bequame middelen ende or donnantie dat men ter Groote Scoole soude mogen stellen ende ordonneren om deselve scole te verbeteren ende daervan rapport te doen aen 't college van W. ende R. ende dat gehoort te disponeren naer redene." Wat de vrucht van die opdracht ge weest is blijkt niet. Stuits van Hubberghe is rector geweest tot na de over gave der stad. Omtrent de wijzewaarop hij zich van zijne taak gekweten heeftvernemen wij niets. Hij bleef een trouw aanhanger zijner kerk en een der eerste daden van den gere formeerden kerkeraad was dat hij bij de vernieuwde wet aan drong om den papist af te danken. Hoewel Stuits de school

Archief | 1893 | | pagina 231