229 Daar was de Groote Schooldie tot dien tijd toe eene possessie was van het kapittel van O. L. V. kapel van den Hove ge heel verlaten en in verval geraakt door de vele bijscholen. Op het verzoek van liet kapittel vaardigt het Hof van Holland eene ordonnantie uitdat alle particuliere of heimelijke scholen om kinderen aldaar komende te leeren Latijn of andere clergie (wetenschap) verboden werden. Eenige leden ecliter van liet Hof en de Rekenkamer wisten te bewerkendat liet Hof bij nadere akte verklaarde dat die van den Hove en de Reken kamer met hunne suppoosten vrij zouden zijn van de voorzeide ordonnantie. Tn het volgende jaar werden de particuliere scho len weder toegelatenmits betalende elk vierendeel jaars aan den rector 10 stuivers voor elk kinduitgezonderd alweer de kinderen van voorn heeren. Herhaaldelijk wordt er in de aanstellingsakte der meesters gewag gemaakt van arme kinderen (zie bijlagen E, II en I). Deze werden nl. kosteloos in beperkt aantal in de Groote School toegelaten. De ware reden van deze mildheid was echter niet 0111 buitengewoon begaafde kinderen gelegenheid te geven hunne vermogens te ontwikkelen. Zij werden in de school opgenomen om eenig Latijn te leeren en simplen sanck teneinde in de kerk van Westmonster als choralen te assisteren totten dienst Godts x)want betalende ouders waren veelal er tegendat hunne kinderen daartoe gebruikt werden. In 1482 b.v. werd bij deken en kapittel der stede van Tholen geordonneerd 3) dat ter heiligher kerken daghelic sullen visiteren vier choralen van die profyteliksteu die ter scole gaen. Ende deze ordon nantie is daarom geordonneert bydien dat gebreck is dicwil gevonden dat veel van de gemeente die kinderkens ter scole geset hebben ende nog daghelic settendat sy haer kinderen niet en willen geleert hebben in eenige musike oft discante alsoe dat die scoelmr niet en mach noch en can hem selven quiten Bijlage I, al. 5. 2) Buddingh, t. a. p., ii1 blz. 134.

Archief | 1893 | | pagina 233