230 den choor te visiteren daghelix met ses scolieren abel ende be- quaem." Wij leeren hieruit tevens dat de ouders bij het bren gen der kinderen conditionneerdenwat deze al of niet zouden leeren. Er was dan ook geen vast programma voor alle leer lingen zooals blijkt uit bijlage Iwaar gezegd wordtdat de meester verplicht is de kinderen te leeren Latyn ende anders daertoe zy bequaem sullen wesen." Dat gebrek aan choralen had zich ook hier voorgedaan. Daarom gaf hertog Willem VI van Beieren in 1405 den deken en het kapittel van st. Pieter (Noordmonster) alhier het recht //eene schole van 25 kinderen bi hore kerken te setten sonder eenigh van onsen porteren van onser getrouwe stede van Middelborch of x) horen kinderen die sy aldaer ter scole sullen zenden yet daeraen jeghens ons off onser getrouwe stede te verbueren 2). De leeftijd der leerlingen was die van 7 tot 15 jaar. Zij die hunne studiën wilden voortzetten, gingen of naar eene dei- beroemde fraterscholen te Deventer, Harderwijk, Alkmaar enz., die honderden van jongelieden van heinde en ver tot zich trok ken of naar de universiteit te ParijsMontpellier of Heidel- berg en na 1425 vooral naar Leuven. Onbemiddelden kregen dan wel eens ondersteuning van de stad. Zoo b.v. kreeg Pieter Scaep 3) om leeringhe te Parijs te vaerne in 1380 40 sell., doe hi voer te Mopliers (Montpellier) om medicynen te studeerne in 1396 40 sell, en evenzoo in 1399 tot zynre leeringhe end tot sinen grade van meesterscippe van medichynen. IIeinric heer Jan Backers f. die eenpaerlike 4) te Parijs leghet ome leeringhe van der stede weglie te helpe. zine lee- ringh ende costen binnen desen jare 18 sch. 6 gr. Omtrent de uren waarop onderwijs werd gegeven, vernemen wij niets. De kinderen brachten spise en des winters ook J) Of be teekent van. s) Van Mieris, IV, blz. 31. 3) Kesteloo blz. 228. Eenpaerlike gedurig, geruimen tijd achtereen. Zie Oudemans, i. v.

Archief | 1893 | | pagina 234