231 kaarsen medewaaruit men kan opmaken dat zij verscheidene uren achtereen in de school vertoefden en het onderwijs vroeg begon. Volgens een schoolreglement 1) van het jaar 1560 be gon het onderwijs te Alkmaar in den zomer te 6 uur en 's win ters een uur later. De tuchtmiddelen bestonden hier evenals elders hoofdzakelijk in lichamelijke kastijdingen en waren dus geheel in overeen stemming met het barbaarsche straf systeem van dien tijd. //Op sommige plaatsen," zegt Schotel, //werden de knapen door schepenen tot de roede of bullepees veroordeeld naar de Groote School gebracht om daar de straf te ondergaan." Een voor beeld liiervan vinden wij ook hier in eene baljuwrekening van 1495 waar wij lezen: //Betaelt meester Michiel den scherp rechter overmits dat hy heeft gliegheselt dollen Arent inder scolen '20 gr." 2). Werd het geheele jaar door in de school een ijzeren regi ment gevoerd en was de school voor de kinderen een oord vol angsten en pijnen eens in het jaar was al die gestrengheid verdwenen en werd er feest gevierd. In de stadsrekeningen, die in ons stedelijk archief van 1365 af bewaard zijn gebleven en een onschatbare bron zijn voor de geschiedenis dezer ge meente niet alleen, maar ook voor die van het maatschappelijke leven in het algemeen keert onder het hoofdstuk van ghe- sceyncten wyn" van 1365 tot 1476 telken jare terug een post onder de volgende bewoordingen: //(in 1372) up alrekinder- dach (28 December) den scolieren mit haren biscob te helpë hare feesten 24 gr.; (in 1403) up alrekinderdach den scolieren in die Groote Scole mit haren biscob te hulpe haren feesten 2 stoop(in 1431) up alrekinderdach in de Groote Scole ghesceinct 2 stoop wyns omme mit haren biscop glieselscipp te lioudene als costumelic is (in 1454) up a. k. den byscop van de Groote Scole mit sine gheselscap 2 stoop rynsch wyns tot Dr. J. J. de Gelder, Onderwijs in wetenschap en talen te Alkmaar, 1864. 2) Oud ArchiefReg. 43.

Archief | 1893 | | pagina 235