233 scholieren (ook Ezelbisschop of Zottenbisschop genoemd) welk jaarlijks op Allerkinderendag plaats greep en als eene vertak king van dat van den Ezelpaus mag aangezien worden. In 1404 vinden wij deze personnagie voor de eerste mael in de stadsrekeningen vermeld. Ten jare 1482 was de neef van den lieer Vincent Andeies een der twee Thieltsclie procliiepapen of pastoors door de scholieren tot Ezelbisschop uitgeroepen. Zijn oomdie de kermis hield kreeg van stadswege vier kan nen rijnscken wijn. Het magistraet, gewoonlijk ten eetmale genoodigdvereerde ook met zijne tegenwoordigheid den dienst 's morgens door den gekozen Ezelprelaet in de parochiale kerk gecelebreerd.1' Het bisschopsfeest werd in Vlaanderen tot het einde der 15(le eeuw gevierd In 1495 doet de bisschop van de scholieren van Thielt een speelreisje naar Haerbeke als wederbezoek. Hat feest heeft men, zooals boven gezegd is, te beschouwen als eene imitatie van het feest van den Ezelpausdat vooral in Frankrijk sedert onheuglijke tijden gevierd werd. Wij lezen daaromtrent in het Yaderlansch Museum V blz. 21 het vol gende: //He priesters en kerkbedienden trokken allerhande vermommingen en verkleedingen aankozen een paus welken zij met groote prael en stoetsgewijze ter hoofdkerk leidden. Een belachelijke dienst werd gezongen daarna hield men eene boerdige processie.1' Hit het memorieboek der stad Gent wordt t. a. p. het volgende gezegd//He procliiepapen en clercken bedreven alle de stede duere groote ghenouchte ende hadden gheordineert eenen paus die men liiet den Ezelpaus ende waer liy wilde met zynen gliesclscape gaen eten daer dede hy zyn teeken slaen ende te sommighe plaetsen daer zy waenden gaen eten moesten zy tliuus beclemmen 2) met grooten aerbeyt al vasten avondsche wyze ende ghecreghen 3) groote vulichede.11 Van een dergelijke grove parodie der kerkdoor geestelijken bedreven hebben wij hier in Middelburg geen spoor gevonden. 2) Bestormen. 3) (Zij) kregen.

Archief | 1893 | | pagina 237