237 maken. Van belang is echterdat liet spil spelen hier reeds zoo vroeg geconstateerd kan worden. Toen in de 16de eeuw het opvoeren van schoolcomedies overal gebruikelijk werd, geschiedde dit elders in den regel in het openbaar - in kerken op pleinen en bruggen. Hier echter schijnen die vertooningen alleen te hebben plaats gehad op het stadhuis voor de heeren van de stedelijke regeeringgewoonlijk op Nieuwjaarsavond en Dertienavond. Zoo ontving meester Lievyn in 1524 13 sch. 4 gr. voor het spelen op nyenavond en dertienavondin 1525 eveneens voor het spelen op diezelfde dagen voor den coninck x) en de heeren van de wet. In 1538 ontvangt meester Queiiynsz. eene belooning u over dat hy die kinderen op nyenavent en dertienavent heeft doen spelen naar oude costume.Een spel in het Latin wordt in 1549 opgevoerd door den schoolmeester van de Groote School met zijne jonge scholieren op het stadhuis. Onder het rectoraat van dienzelfden meester Wennegkeus alsook onder dat van zijn opvolger Jason van Laxg-emeeiische vinden wij nog meer dergelijke voorbeel den vermeld. Of er onder de rectoren, die hier La-tijnsche co medies lieten opvoeren ook dichters geweest zijndie eigen stuk ken hebben laten spelen blijkt niet. Dat het opvoeren van schooldrama''s niet in het openbaar en in veel bescheidener vorm als elders plaats hadverklaart zich daaruitdat men de school hier bezocht van het 7e tot het 15e jaar. Elders, zooals te Dortbleven de leerlingen veelal tot het achttiende jaar. Ziehier de geschiedenis der Groote Schoolvoor zoover ik die op grond van authentieke berichten uit het Oud Archief dezer stad en door vergelijking met gegevens van elders heb kunnen samenstellen. De school stond bij vele andere stads scholen vergeleken zeer ten achter. De stedelijke regeering heeft l) In de middeleeuwen bestond alhier het gebruikdat baljuw burge meesters en schepenen op Oudejaarsavond op het stadhuis vergaderden om eenen koning te kiezen en feest te vieren. Vgl. Kesteloo VI, i, 105 en de stadsrekeningen onder het hoofdstuk costen up der stede huus.

Archief | 1893 | | pagina 241