24-2 Bijlage B. Oud Archief 409. Lek Matiiias Ooquiel tenoriste mvns genadigs lieeren slier- togen van Bouxgondie kenne ende lje dat ick huydent mitten voorsienigen ende wysen de burchmeesters ende scepenen van der stede van Middelburch overcomen ben ende hebbe mit hun luyden overgedragen ende overgegeven overdrage ende overgeve alsulcke scolasterye als die voorn Burclimeesters scepenen ende rade van der voorsz stede van Middelburch my ten begeerten van minen genadigen lieer gegeven hebben myn leven lanck ge- duerende binnen sinen stede van Middelburch, om deselve sco lasterye van nu voirtaen te verpachten of te doen bedienen by yemande die den voirn burclimeesters ende scepenen believen zal toten oirboire van der stede ende gemeene porterye van dier behouden dat zy my altyt nomen zullenwes zy hierinne doen zullen, dat zy dat doen vutter name van my ende van minent wegedies hebben deselve burclimeesters geloeft my alle jaire te betaelne tot twee terminen de somme van vyf ponden gr vis geldsna vut wysen der obligaciedie ick dair of van kunluyden hebbeEnde hier inne gelove ic den voorn burclimeesters ende scepeïïs en die nu zyn, of namaels wesen zullen te houden te stiven ende te stareken myn leven lang ende te achtervolgen vast gestade ende van wairden te houden wes by hunluyden hierinne gedaen zal wordenzonder nemmermeer dair tegens te doen of te doen doene in eeniger manieren Ende omdat ic minen segel by my niet en hebbe, zoo hebbic gebeden eerwaer- digen heere de gardiaen van de minderbroeders in Middelburch dat hem beliefde tot getuygenisse van desen des convents zegel hier an te hangen. Ende ick broeder Cornells van der Vlake op dese tyt gardiaen van der minderbroeders doester in Mid delburch hebbe ter bede van Matiiias voirsz des convents zegel hieran doen hangen den IXrte dach van JNTovembry int jaer ons Heeren duysent vier hondert negen ende tsestich.

Archief | 1893 | | pagina 246