24-3 Bijlage C. Wi Willem outste sone sgraven van Henegouwen van Hol land van Zeeland ende slieren van Vriesland ridder maken kont allen lieden dat wi onslieren ons vader glietronweu porteren van Zyrixe omme menicken ghetroüwen dienst die si ons dicken ghedaen hebben ende sullen doen glieven van onsheren weghen onsvader ende den onsen dat si die scole van Zyrixe glieven moghen alse mem word enen clerc die. ons glietrouwe es ende der port orbare. Ende omme dat wi willen dat dit stade blive ende vast soe hebben wi desen brief besegheld met onsen seghele ende hebben onsen here onsen vader in belovet te houdene. Ghegkeven int jaer onsheren alse me serivet M. COC. ende vire des woensdaghes vor Assentioen. Bijlage I). I c Guille Do ret kenne ende leye hoe dat die goede stede van Ziericxee, tot begeerte van mijnen genadigen here den her- toge van Bourgon Grave van Zeellantende mijne zonderlinge bedemy gegeven heeft die scolasterie vander voirs. stede omme die bij my gebruyct ende beseten te sijn mijn leven lang ge- duerendedair van dat ic de voirs. stede groetelicken bedancke. Ende belove dat deselve scolasterye sal doen bedienenbij eenen notablen parsoonclerc wesendeende dair inne dat God ende die stede geertende die kinderen wel geleert ende gedoctri- neert sullen wesen. Ende na mijne doot soe sal de voirs. stede die voirs. scolasterye weder omme anvairden ende die besitten ende gebruycken, gelijek sij voir dese tijt te doen plach, ach tervolgende hoere previlegienhantvesten ende oude possessien die zij dair van heeft. Ende des te getogen soe hebben ic mijn hanteyken hier onder gesteltalsoe ic geen zegel en hebbe upten anderden dach in Octobriint jair ons heren duysent vier hondert negen ende tsestich. (Geteekend) Guilleme Dore.

Archief | 1893 | | pagina 247