255 Mortiere tot aan de Welsinge. Haar loop en diepte ten oosten van Arnemuiden waren niet in of door liet Arnemuidsclie gat (dat van lateren oorsprong en eerst ontstaan is gedurende en vooral na den ondergang van Oud-Arnemuiden) maar verder oostelijk door de sprank of kreek, nog zichtbaar in den Mid- delburgschen polder. Daar zegt Dresselhuis stroomde allereerst het eigenlijke diepwaardoor het Arnemuidenzand van de heerlijkheid Mortiere enz. was afgescheiden." Dit overblijfsel van de Lemmel, de loop daarvan door den Middelburgschen polderalsmede hare verbinding met het ka naal van Welsinge wordt vrij wel aangeduid en is nog tamelijk goed té volgen op de //Nieuwe kaart van het eiland Walche ren" (van Roman en Visscheu) ongeveer het midden der 17e vervaardigd. Te dien tijde werd de Lemmel aangemerkt de natuurlijke scheiding tussclien de gronden van de heeren van "s-Iïeer Arendskerke en die van Middelburg en daarmede als le uiterste grens tevens tussclien Walcheren en Zuid-Beveland. een brief over de limietscheiding 2) tussclien 's-Heer ArendskerkeIvleverskerke en het Nieuwland van den oud- van Arnemuiden, J. Wiltschut, blijkt, dat het vaarwater de Lemmer liep van het //Gasteel van Ram- aekens naar Arnemuidens oosteindehet scheid is tussclien Middelburgschen polder en St. Joosland enz." Eveneens in een concept-adres van Yeuheije van Cittersinliet van den Middelburgschen polder berustende aan den refect van het departement van de Schelde van 1811 voor dc igenaars van de heerlijkheid Nieuwlandonder andere het vol- ende voor: //de Middelburgsche polder, gemeenlijk genaamd et Nieuwland, gelegen 't ende de Middelburgsche haven, zijnde het eiland Walcheren afgescheidenten deele door het van Welsinge en verder door het Amemuidsche gat Ab Utrecht Dresselhuis Wandelingen door het eiland Walcheren z. 10. 3) Provinciaal archief.

Archief | 1893 | | pagina 259