£57 tiend- en andere rechten in gemelde rekening verantwoord. Dit Arnemuiderzand werd in 1395 bij de uitgifte door Al- brecht van Beijeren van het recht op allen aanwerp die daar aan vallen mogen en de scoenesse (schorren) 2) tusschen Walcheren Borsselen en Zuid-Beveland" tot de goederen van de heeren van 's-Heer Arendskerke en mitsdien ook als bij het eiland Zuid-Beveland gerekend te behooren. Nog in 1641 wordt volgens de authentieke rekeningen van den 100cn penning over Zeeland, St. Joosland onder Zuid-Beveland opgenomen; 3) ja zelfs ongeveer eene halve eeuw later zegt Smallegange daar van het volgendeDus kan men rekenen dat geheel liet eiland Zuid-Beveland tegenwoordig groot is enz. en dit behalve de polders van Sint Jooslanddie ofschoon wat afgelegen evenwel volgende de voorgestelde gif te van de heeren van Sera- rentsïcerke daaronder behooren." 4) Men bedenke hierbij dat niet alleen de gronden van Borsele, maar ook die van de Piet op Wolfaartsdijk in vroegere tijden verder westelijk uitstrekten. Bovendien was de toestand der schorren en slikken tusschen Zuid-Beveland en Arnemuiderzand veelal zeer veranderlijk. Dit was alzoo immers nog ten tijde van den zoo even genoemden kroniekschrijver en billijkt te meer ons gevoelenook vooral door de boven besproken uitgifte van Albrecht van Beijeren bepaaldelijk van Arnemuiderzand dat dit laatste van den Zuid- Bevelandschen wal, waarschijnlijk beter te genaken en daarvan destijds minder door eenig diep vaarwater afgescheiden was dan van Walcheren. Aan de Walchersche zijde toch mag men voorzeker het toenemen der diepten in en na het jaar 13£4 aannemendewijl men te dien tijde reeds melding gemaakt vindt van het doorgaan van dijken enz. aldaar. Men vond in Smallegange, Cronijck van Zeelandblz. 279. 2) Zela7idia illnstrata Iblz. 775 over de verkeerde lezing van Stee- nisse voor Scoenesse. Dit wanbegrip komt nog weder voor op de kaart enz. bij A. A. Beekman, De strijd om het bestaan, 1887. 3) BoXHORN, Cronijck van ZeelandI, blz. 87. 4) Smallegange, Cronijck van Zeelandblz. 2S0.

Archief | 1893 | | pagina 261