258 de Lemmelbehalve dit Arnemuiderzand met zijnen aanwas in de nabijheid daarvan nog het groot Canariemeer noordelijk de Ruiterplaatalsmede het schor ten Halven Crijteterwijl meer oostelijkalzoo bij den Zuid-Bevelandschen walde uit gebreide schorren en gorzingen het Craaijesant en Selnisse daarin voorkwamen. 11. HET JONKER ERANSGATNADERHAND HET SLOE. De vroegste waterweg van Middelburg naar Antwerpen, tus- schen welke steden een belangrijk handelsverkeer plaats had, was door de x^rne en de Lemmel, om en langs de noordzijde van het Arnemuiderzand en de daar aanwezige schorren, ver volgens door de Schenge, de Looijve en de Zwake tot in de Honte. Deze handelsweg vernauwde en verlanddenadat Ove- zand in 1280 en Heinkenszand in 1289 als opwassen in de Zwake en Looijve waren ingedijkten werd eindelijk geheel opgeheven door het ontstaan aldaar van nog meerdere tot bedij king geschikte gronden en de geheele afdamming van de Zwake in 14.80. l) Tijdens het verval van dezen waterweg bestond de ondiepe watervlakte tusschen Borsele en VHeer Arendskerke oostelijk en Arnemuderzand ten westen, met aw. de gronden van het tegenwoordige Sloegrootendeelszoo niet geheel uit schorren slikken en zandbanken, hier en daar door min of meer diepe killen en kreken als doorsneden en van elkander gescheiden. Immersmen wist vóór het vinden van het Jonker Eransgat in 1488 aldaar geen geschikt, althans hoegenaamd geen genoeg zaam diep en in gebruik zijnd vaarwater. Jonker Erans van Bh ederode zijn weg door de Zwake missende en dien over 't Vlakke langs Blankaertshoek en Wel- zinge vermijdende uit vreeze van het blokhuis te Arnemuiden, l) Beekman De strijd om het bestaanblz. 323.

Archief | 1893 | | pagina 262