263 gemeenschapsweg tusschen Vlissingen en Veere binnen door, met vermijding van Rammekens en Arnemuiden. Dit althans schijnt genoegzaam te blijkendewijl zij destijds slechts enkele malen genoemd wordt. Eerst bij van Meteken, toen 22 Mei 1573, //de smalle vloot smakzeilen vooraan in 't Jonker Eransgatpalende aan liet Vlakke (alzoo in 't. zuidelijk deel) ging leggendoch buitenschools van 't kasteel (van Rammekens) toen nog Spaanscliterwijl de groote Oranjevloot radezeilen dwars voor 't aarde bolwerk op de Hontsche stroomen eene plaats innam.1) Een andermaal en wel kort daarna wordt ons zelfs de ongeschiktheid als vaarwater voor diepgaande schepen dui delijk aangetoond. Toen namelijk den 5 of 6 Augustus de be vrij dings vloot gereed gekomen en van Antwerpen uitzeilende tot aan Lillo of bij Terneuzen genaderd wasontving men het zekere bericht van het verlies van Rammekens op den 4< Au gustus en begreep mendat de weg langs het kanaal van Wel- singe en de nieuwe haven nu geheel afgesloten was. Door het Jonker Eransgat te stevenen en zich zoo langs de Lemmer naar Arnemuiden te wendenwas voor groote schepen door de engte en ondiepte ondoenlijk en toch kon men deze niet zonder ge vaar van de kleine scheiden.2) Eindelijk zou kort daarna volgens van Meteken //de Zeeuwsche of Prinsenvloot haren weg genomen hebben binnen door het Jonker Eransgat tot voor ter Vere." 3) Dit laatste is echter zeer onwaarschijnlijk en kan alleen betrekking hebben op enkele kleine vaartuigen dier vloot, Dkesselhüis evenwel neemtuit het vermelde van 's Prinsen vloot, alsmede uit de doorvaart van Jonker Frans van Ere denrode met 48 heuschepen (eigenlijk roeibargen) als gevolgtrekkingnaar onze ineeninggeheel ten onrechte aldaar eene aanmerkelijke diepte aan. 4) 's Gravezande, Tweede eeuwfeest vmi Middelburgblz. 318. 2) VAN Vloten, Middelburgs beleg en overga?ig blz. 72. 3) Nederlandsche historieblz. go. ab Utrecht Dresselhuis Aloude gesteldheid vati Zeelandblz. 23.

Archief | 1893 | | pagina 267