269 eene bepaling van Augustus 1559 zal liet bier niet meer te Welsinge maar te Middelburg worden aangebracht. -1) Terwijl de Welsingsclie haven nog meermalen voorkomt in de notulen van Wet en Raad te Arnemuiden in de 16e en 17e eeuw, is ons daarvan eene afbeelding bewaard gebleven van lateren tijd in eene plaatvoorstellende de binnenkomst aldaar van Z. H. prins Willem Y met de vorstelijke familie den 18 Juni 1786. 3) Het dorp Welsinge en de kerk. Naar hetgeen Smallegange in zijne Chronijck van Zeeland mededeeltwas hem de juiste plaats van het dorp Welsinge geheel onbekend. //Van daar (van Rammekens namelijk) na Middelburg''1 verhaalt hij plagt men in voortijden een dorp t' ontmoetenWelsinge genoemtmaar is tegenwoordig zoo geweldig vergaandat men deszelfs plaats niet meer kan aan wijzen.11 Ook aan Gaiigon was deze plaats geheel onbekend. De kerk van Welsinge komt voor op de kaart van Nieuwerkerke Arnemuiden enz. van 1511 3) en bovendien op een kaartje van Le- vinus Ruete van 1568 vroeger ter griffie van Goes berustende. De afbeelding bij Smallegange naar eene schilderij stelt de kapel van Welsinge voor in de laatste helft der 16e eeuw en wel na de verrassing van Rammekens door de Geuzen. In de nabijheid van de kerkals het ware rondom tusschen dijken in gesloten ziet men op deze afbeelding het haventje met de Wel- singsche sluisrechts het kasteel van Rammekensgedeeltelijk verwoest en links een molenmogelijk diewelke op het einde van den Westhavendijk op sommige kaarten voorkomt. Ook ziet men in de nabijheid van de sluis een vlied- of vluchtberg en den daarbij gelegen bergweg. De kerk van Welsinge werd nog in "t begin der 16eeeuw voor de uitoefening van den godsdienst gebezigdwant in den jare 1505 Dn Stoppelaar Oud Archief van Middelburgn°. 221, 1181 1363, 2147 2241. 3) Zelandia illustrataIblz. 86. 3) Oud- en Zeldzaamheden op het stadhuis te Middelburg No. 31.

Archief | 1893 | | pagina 273