271 van grijsblauwe en paarskleurige selialiën, ook onderscheidene halfvergane doodsbeenderen verspreid liggen; en bij het delven in een greppel of scheiduif twee bijna volledige menschenge- raamtenboven elkander gelegen met de schedels naar het westen en de voeten naar het oosten gekeerd. Vroeger was ook door den vader van genoemden arbeider in de nabijheid eveneens een menschengeraamte opgegravenwaarbij eenig half vergaan houtvermoedelijk van een doodkist. Ook wees dezelfde arbei der ons de plek aan in den Welsingepolderslechts weinige meters van bovengenoemde begraafplaats verwijderdwaar hij met zijn vadernu ongeveer vijftig jaren geledeneenige zware fondamenten had opgedolven en de steen gebruikt tot opbouw van hunne woning in 1843 in de nabijheid van de vervallen Welsingsche sluis. De ordelijke begravingendiezooals wij gezien hebben hier hadden plaats gehad, in de nabijheid van een eenigszins groot gebouw met schaliën gedektjuist ter plaatse overeenko mende met de afteekening bij Smallegange zijnnaar wij meenen voldoende bewijzendat wij hier te doen hadden met de plaats, waar eenmaal de kerk of kapel van Welsinge met hare begraafplaats gestaan moet hebben. Te meer nog hielden wij ons daarvan overtuigd na een later en opzettelijk onderzoek en vergelijking van het bekende terrein der gewezen kerk en begraafplaats van Nieuwerkerke onder Arnemuiden. Ook daar vonden wij in en op den bodem eveneens gelijke kalk- en steenbrokkenbenevens stukken veelal ook van paars- kleurige leien verspreidhier en daar met doodsbeenderen ver mengd zooals in den Welsingepolder. Vooral ook het vinden van schaliën op beide plaatsen versterkt ons in de daaromtrent opgevatte meeningwetendedat in vroegere eeuwen en ook later nog meestal alleen kerken en voorname gebouwen daar mede gedekt werden. De harde daken waren immers in 1566 nog verre van algemeen, blijkens volgende mededeeling van 10 Juni van dat jaar. Om te verhoeden dat //deur faulte van harden daecken ghelycke brandt comme op Aernemudealst de VI deser

Archief | 1893 | | pagina 275