274 ontstaan. Ook volgens liet Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden van van deii Aa zon, naar het schijnt de Wel- singepolder tusschen de jaren 1545 en 1552 bedijkt zijn. 1) Deze meening is echter geheel in strijd met hetgeen wij vinden bij den landmeter van dee Swalme in den overlooper van 1536 //item in Arnemuider ambacht (Mortiere) es uitslag, dewelke plagt te betalen schot en watergelddewelke nu niet en be taald gelegen binnen de inlage van Welsinge." 3) Kort na het leggen van dezen zorgdijk brak waarschijnlijk de zee- of buitendijk doorwant volgens Box hoen verloor Welsinge in 1527 omtrent Bamisse (St. Bavomisse 1 October) 29 gemeten, 122 roeden bij der breedte. De werkelijke grootte van den Welsingepolder in 1641 volgens den rekenmeester van Zeeland Coenelis Eeanssen Eveesdijk nu zijnde 39 gemeten, 58 roeden, dus 9 gemeten, 236 roeden meer dan Welsinge verloren hadzoo komt dit verlies in rekening van de heer lijkheid Mortiere, waarvan de grens door de noordzijde van den Welsingepolder liep in de nabijheid van het gerechts- of gal- genpoldertje. De grens toch tusschen Welsinge en Mortiere op de kaart van W alcheren door Hattinga ten westen van den zeedijk naar de haven is willekeurig genomen of bij con tract met Middelburg nader geregeld //want natuurlijkerwijze" zegt Yeehejje van Oittees in meergenoemde memorie //moes ten de limiten door de Welsingepolder heenloopen In 1528 was voor de inlaag een val ontstaanterwijl 6 October 1547 een groote val kwam, waar iemand naar toe reed n met alderhaeste ende diligentie te paerde postsgewijs." Aan een dezer vallen heeft mogelijk de zoogenaamde oesterput nog in den zeedijk aldaar te zienzijn ontstaan te danken, In 1653 werd door Walcheren de Welsingepolder verkocht, terwijl daarbij de tienden werden gereserveerdwaarvan Wal cheren de eigenaar bleef. Eerst in deze eeuw bij de publieke 1) Woordenboek. Aanhangsel blz. 1231. -) De Stoppelaar Oud archief van Middelburg n°. 1609.

Archief | 1893 | | pagina 278