276 moerenmoerassen beteekentvolgens anderen Zelcmclia Tllustraba Iblz. 769) en naar onze meening meer overeenkomstig de waar heid aan het daar weleer aanwezige sterke huisde Mortiere ge- heeten. Deze heerlijkheid werd ten zuiden door Welsinge en ten noorden door de Arne bepaald. Hare oostelijke grensgrootendeels aan de heerlijkheid Arnemuiden en anderdeels aan de Lemmel palende, liep, een hoek van den Welsingepolder snijdende tot aan den schroeweg. De haven van 1535 werd aan liaTen mond door eene smalle strook grond van Mortiere gegraven, en om die reden werd aan een gedeelte der haven, in 1816 afgedamd, eigenaardig de naam van Mortierepolder gegeven. De noordwestelijke grens meenen wij te vinden in een vroeger breed waterde Mamme- of Mannesee genoemd, van den Welsingestroom noordoostelijk door den Hayinan loopende tot aan de sluis in de Arne. Nog een kleinals 't. ware afgescheurd deel van Mortiere ligt in of boven den noordwestelijken verbindingshoek van beide stroomen. In dezen wijden waterplaslater door de Middelburgsche haven gekruist, 1) werd een groot deel van den Hay man of vrije landen aangewonnen. Na de verplaatsing van het Regulieren klooster te Arnemuiden in 1162, waaraan dit water toebe hoorde werd het als visscherij//tusschen Hay man en Mortiere met de sluis daarin begrepen" door het convent van O. L. Vrouwe in den polder, den 11 Mei 1528 in rechten vrijen eigendom overgedragen aan Clais Hendiiiksz. van YVissen- keitke. Deze overdracht geschiedde waarschijnlijk ten behoeve van Middelburg in het belang van de te graven nieuwe haven. Middelburg verpachtte later althans het ten westen der haven bij den gewezen kruitmolen //de Hendracht" gelegen gedeelte als vischwater onder de benaming van Mannezee of die van Mallezee, ook nu nog als zoodanig bekend. Philips van Boubhondië verkoopt den 18 October 1131 aan Gilles van Aiinemuiden 212 gemeten, 107 roeden ambacht, 1) Du Pon, aanteek. a°. 1533 betaald aan Cornelis Wisse Az. voor arbeit in de nieuwe haven aan die Mamrae of Manezee.

Archief | 1893 | | pagina 280