277 gelegen in de parochie van Arnemniden en Welsinge tot een Zeeuwsch leen. x) Zeer opmerkelijk in betrekking tot de heerlijk heid Mortiere komt ons deze verkoop voor1°. om de ligging van die gronden in (tusschen) Arnemuider parochie en Welsinge en 2°. om de overeenkomst in grootte bij dezen verkoopongeveer 100 jaren voor het graven der Middelburgsche haven van 212 gemeten, 107 roeden en die bij de meting in 1537, alzoo na het doorgraven der haven door Mortiere, van 205 gemeten 221 roeden. Ongetwijfeld toch zijn eenige gemeten gronds in de haven gevallen. Ook de tegenwoordige grootte van Mortiere komt nog ongeveer met deze laatste meting overeen. Sedert dien laatsten verkoop werd Mortiere meestal als //Arnemuider ambacht'1 vermeld. Karel V vernomen hebbendedat de weduwe en kinderen van den heer van Arnemuiden hare goederen in Mortiere en andere in den omtrek van de haven (de Arne) van Middelburg gelegen, wil den verkoopen, verzocht 25 Februari 1521 de landvoogdes Mar- garetha van Oostenrijk die goederenals in 't voordeel van zijne stad Middelburg voor hem aan te koopen. Men moest zich verzetten tegen de vervreemding dier goederen aan anderen dan aan den Keizer. Tegelijkertijd schreef hij aan den raad van financiënom hem de geldendaarvoor benoodigdte verschaffen. 3) Voor rekening van Middelburg werd een kaart gemaakt //van *t ambacht van Mortieregelegen tusschen Aer- nemuiden ende de nieuwe havene van der Stadt in 1553." Is deze verkoop van Mortiere toen al tot stand gekomen dan toch heeft de vrouwe van Arnemuiden aan zich gehouden een zeker gedeelte in den noordelijken hoek. Want 8 Januari 1536 werd aan de raden Hendrik Oornelisz. van Grijpskerke en Sebastiaan Pietersz., door Wet en raad volkomen en abso lute volmacht verleend omzoo bedektelijk als doenlijk isten behoeve der stad Middelburg te trachten aan te koopen de Zie Holla?idschc Icenregisters in 't Rijksarchief te 's-Gravenhage. 8) De Stoppelaar, Oud archiefn°. 117911 So, 1183.

Archief | 1893 | | pagina 281