278 vroonen, landen en erven, liggende omtrent den zuiddijk der oude haven te Mortiere, binnen het ambacht der vrouwe van Arnemuiden. 1) Op dien zuiddijk oefende Jan van Trasegnies als heer van Arnemuiden weldra toen de Arne door de nieuwe haven was vervangen, zijne vermeende rechten uit, verzette zich in Maart 1536 tegen de uitvoering van een vonnis contra schipper Geert IIendricxz., die op den zuiddijk wonende, bier en wijn had verkochtzonder daarvoor accijns aan Middelburg te betalen. 2) Ook had Trasegnies een wip of kraan doen plaatsen in de Arnewelke door die van Middelburg omvergehaald werd op grond, dat iedere andere opslag dan ter krane van Mid delburg verboden was. 3) Deze noordelijkste hoek van Mortiere eindelijk bij wijze van transactie in 1557 aan Middelburg ge komen zijndekomt op een kaart van P. Gillissen a°. 1626 als het //polderken"' voor, terwijl op die van Roman en Yisscher eenige jaren later vervaardigdaldaar aangeteekend staat //Mortier was hier:'" Bij de meting van Mortiere in 1536 door van der Swalme, wordt ook genoemd /Pt polderken beoosten Mortierekerke dat geen schot- nog watergeld geeft." Er was vele eeuwen vroeger in den mond der Arne een eilandje of schorre 4) dat onsna te zijn aan- of bijgedijkt als het poldertje van Mortiere bekend bleef. 5) In 1317 gaf heer van Voorne aan Willem Reymersz. van Arnemuiden in leen zekere vijf 't halve hefd luttel min of meermet den dijk en 't schor daartoe behoorende te Arnemuiden. 6) Dit. kleine ambacht van 71 quart gem. (steenschietens 51 gem.) van J) De Stoppelaar, Oud archiefn°. 1594. 2) Kesteloo Stadsrekeningen 3) Du Pon, Aanteekening. a". 1535 betaald aan de gezellen die de wippe afgehouwen hebben, staande in de oude haven 4) v. Wijn, PIuiszilte>id leven. 5) Verheije van Citters, Archief Zeeuwsch Genootschapdeel VI. 6) Hollandsche leenregistors in het Rijksarchief te 's-Hage. Deze 5 ge meten luttel min of meer zijn mogelijk dezelfde 5 gemeten 1 quart mindie tot dien tijd ten name stonden van de ecclesia et spiritus sanctus in Arne muiden en later niet meer als zoodanig voorkomen.

Archief | 1893 | | pagina 282