279 Willem Reyhehsz. in Arnemuiden, komt gedurig in de Grafelijke rekeningen van 1318 tot 1340 terug en kan wel niet anders geweest zijn dan bedoeld poldertje de Mortiere. Zeker is liet dat dit gedeelte van Mortiere een belangrijke rol vervuld lieeft in de oudere geschiedenis van Arnemuidenwat wij verder zullen aanwijzen. De heerlijkheid Mortiere werd met die van Nieuwer- kerke, zooals bekend is, den 9 Maart 1574 door prins Willem onder de jurisdictie van de stad Arnemuiden gesteld. De Heerlijkheid en Parochie van Arnemuiden. (Oud- Arnemuiden). De heerlijkheli Arnemuiden en waarschijnlijk ook een dorp van dien naam, bestonden reeds in 1223, toen een Remahus van Arnemuiden genoemd wordt. Ten jare 1240 behoorde de kerk aldaar tot de hliaalkerken van de St. Maartens- of West- monsterkerk te Middelburg. Tn deze laatste werdzooals men zegteen stuk bewaard van het kruis des Heerendat jaarlijks in plechtigen omgang de stad werd rondgedragen. Hierbij nu moesten de Arnemuidenaars op eigen kosten tegenwoordig zijn met wagens, wapens enz. Dit was nog zoo in 1462, toen eene ordonnantie daaromtrent door de regeering van Middel burg werd vastgestelddie in gebruik of liever van kracht bleef tot den overgang van Middelburg in het jaar 1574. Ingevolge de keur van 1254 van graaf Willem van Hol land Roomscli Koningoefende Middelburg zijne rechten uit niet alleen op den zuiddijkveelal der //stededijk"' genoemd maar ook op den noorddijk der Arne. Aan en gedeeltelijk op den zuiddijk was Oud-Arnemuiden gebouwdwaarschijnlijk slechts een paar honderd meters verwijderd (ten zuidoosten) van de tegenwoordige uitmonding der Arneter plaatsewaar na haren geheelen ondergang het oude Arnemuidsche gat is ontstaan. Nadat Ploius van Henegouwen in 1273 ambachts- en andere rechten in Arnemuiden had gekochtwerd hem het bezit daarvan door graaf Plouis V betwist. Volgens uitspraak van zegslieden van 3 Augustus 1281 verbleef al het goed, dat Plouis van

Archief | 1893 | | pagina 283