280 Henegouwen daar bezat, benevens het huis, dat hij er had doen timmeren, aan den Graaf. 1) Heeft Floris Y, zooals hij voornemens wasbij Arnemuiden al geen stad gesticht toch is vermoedelijk de plaats zelve door hem uitgebreid en liet hij in de onmiddellijke nabijheid er vande sterkte de Mortiere bouwen. Bij Melis Stoke vinden wij ten jare 1289 deze sterkte aldus vermeld: »De Mortiere was tien stonden Ghespiset en de gemannet wel." Graaf Willem TXT verkoopt in 1323 aan Gillens Bou- densz. van Arnemuiden al zijn ambacht 655 gemetendat hij aldaar bezat //aan de zuidzijde,1'' om er een steenen huis en vesting te maken, dat //deszelfs graven openhuis wezen zal." 2) Deze Gillis Boudensz. (baljuw van Mid delburg) en Willem Reijmers worden alleen als ambachts- heeren van Arnemuiden in de rekening van Bewesten-Schelde van 1331 tot 1333 genoemd. Dinsdag voor Pinksteren in 1378 beveelt Hertog Willem //zijn neef Gerard van Maalstede, die de bewaring van het huis te Arnemuidende Mortiere had, het om redenen vermeld over te leveren aan de steden Delft, Leiden en andere personen;" waarna hij dit //zijn open huis tenselven dage aan Simon van Bisanten, rentmeester van Bewesten-Schelde te bewaren geeft." Op 16 April 1390 gaf hertog Albreoiit //tolvrijheid aan al degenen die woonden op den dijkop 1t zuidside van Arnemudenvan den IToorne te waterwaard tot het kasteel te Arnemuiden," 3) en den laatsten van Sept. 1398 verlijdt hij aan heer Albrecht van Arnemuiden ridderna voorgaande eigene opdracht zijn huis te Arnemuiden aan de zuidzijde van de haven met het neder- hof, als een onsterfelijk erheen benevens liet vrije van 250 gemeten in de parochie van Arnemuiden naast de gemeten Zelandia illustrataI, blz. 769. 2) Hollcindsche leenregislers in het Rijksarchief te 's-Hage. 3) Hollandsche leenregisters.

Archief | 1893 | | pagina 284