283 muiden gesticht en volmaakt door Gilles van Arnemuiden "t welk hij hoogelijk begiftigde van landen en erven. Deze Gilles sterft in t zelfde jaar en ligt //in de kapelle van den dorpe begraven, hetwelk door grondbraken en overvloeien van zeewater vergaan is."1 x) Blijkbaar verging het dorp niet geheel in 14-38 zooals som migen uit het voorgaande hebben opgemaakt, maar Oud-Arne muiden //dat van dag tot dag zoo zeer afnam door grondbraken dat men dikwijls wat moest buitendijken en allengs de huizen afbrak" werd gaandeweg verplaatst en wel in de onmiddel lijke nabijheid. Het tweede Arnemuiden in Mortiere. //Ende "t volck ghing met der woone innewaerts omtrent 't dorp ofte Hijje (dat is "t gehucht) van den Mortiere''' verhaalt ons Reijgersberg op het jaar 1462 en zegt bovendien //En op dit Arnemuiden. stond toen ter tijd een klooster van Regu lieren, dat onlangs getimmerd was en toen naar den Polder getransporteerd enz.1"1 2) Redelijkerwijze valt aan *s mans woorden niet te twijfelennu wij wetenwaar de tweede kerk gestaan heeft en dat het Regulierenklooster verbouwd werd in den Hay maneven bezijden Mortiere. Hierover nog het volgende. Een groot jaar na de oprichting van het klooster in oud Arnemuiden werd het reeds met gelieelen ondergang bedreigd, wijl de dijk was doorgebroken. 3) Hertog Philips van Bourgondië verleende daarom den 2 Januari 1440 ver gunning om het huis te Mortiere af te breken en over te brengen naar eene plaatswaar het mogelijk zou zijn een klooster en godshuis te bouwen. Reeds 10 Januari daaraan volgende werd aan de Regulieren van den heiligen grave te Arnemuiden s/4 gemeten land overgedragenliggende in kloos- 'l Boxhorn, Chronijck van Zeeland, II, blz. 208. 2) Boxhorn, Chronijck van ZeelandII blz. 234. 3) Kesteloo Beschrijving van Ar?iemuiden blz. 4. Archief VIIe dl., 3dc st.

Archief | 1893 | | pagina 287