284 ter parochie, den Arnedijk aan de oostzijde dat zij gekocht hadden om een klooster op te stichten. Toorts kocht het klooster in 14.49 een half huis met de halve hofstede en het land er toe behoorende, gelegen in den Hayman in klooster parochie den havendijk aan de noordzijde. Het Beguliers- klooster in Oud-Arnemuiden werd dus afgebroken en daarna opgericht in kloosterparochie bij Mortiere en wel in een hoek van de bochtige Arnezoodanig datzoowel ten oosten als ten noordende Arne of havendijk gevonden werd. De plaats waaris naar bovengezegde aanduiding niet moeielijk te vin den en werd ons dezer dagen aangewezenook in genoegzame overeenstemming met de later te vermelden kaart van Nieu- werkerkeOud-Arnemuiden enz. Men stichtte alzoo een ander Arnemuiden op den zuiddijk der Arne in den noordhoek van Mortiere en wel in het gehucht van dien naam l)opgekomen in de onmiddellijke nabijheid van de weleer bekende sterktewaaraan ook de heerlijkheid haren naam ontleende. Hierdoor wordt tevens bevestigd de overlevering in den mond van sommige Arnemuidenaarsals zou liet tegen woordige Arnemuiden het derde van dien naam zijn. Ook -in //Oudheden en gestichten van Zeeland'* wordt niet onduidelijk gesproken van een Arnemuiden in Mortiere. Nadat aldaar, le deel blz. 218oud-Arnemuiden beschreven en de plaats er van aan den mond der Arne duidelijk aangewezen wordt, volgt het bevel van den heer van Arnemuiden in 14.62 tot verplaatsing van Arnemuidenwegens de menigvuldige grondbraken en aan de inwoners om hunne huizen en goederen over te brengen op den naast gelegen dijk //Het dorp" leest men //of de plaats daar Nieuw-Arnemuiden zich vertoonde wierdt Mortier genoemd terwijl verder volgt//doch den dijk daar het op geplaatst (lees ver plaatst) wierdt had doen den naam van Oostdijlc of Oosthoek." Hier wordt dunkt ons vrij duidelijk gewezen 1° op oud-Arne muiden vóór 1440, 2° op een nieuw-Arneinuiden in Mortiere Zie ook van der Aa, Aardrijkskundig woordenboekin voce.

Archief | 1893 | | pagina 288