285 na 1440 en 3° op het tegenwoordige Arnemuiden op den Oosthoek na 1462. In weerwil echter van de vereende pogingen tot opbouwing en instandhouding èn door de geestelijkheid met den Graaf èn niet minder door de regeering van Middelburg in t belang van hare haven, heeft dit tweede Arnemuiden in en bij den Mortiere niet lang weerstand kunnen bieden in den strijd om het bestaan tegenover het opkomende en bloeiende Arnemuiden in den Oosthoek. Het scheen even ongunstig geplaatst te zijn als oud-Arnemuidenalthans liet klooster werdwegens de menigvuldige grondbraken in de Arnedijken reeds in 1462 naar den Vrouwepolder verplaatst. Het kloostergebouw echter werd alstoen niet weggebroken en bezaten de reguliere mon niken aldaar nog al hunne goederenja zelfs werd er aan hen in 1464 nog overgedragen in vrijen eigendom //een liuijs met die settinghe in Ernemuden prochiestaende op die regulieren voorn, erve en dijck," terwijl bovendien eene afbeelding voor komt van het gebouw op onze kaart van 1511. Het dorp, alhoewel in een octrooi van Keizer Maximiliaan van 29 Augustus 1517 nog in lasten gelijkgesteld met Arne muiden op den oosthoekgeraakte steeds meer in verval en was omstreeks het midden der eeuw het meest bekend als //het oude gat." De kapel //boven den dijk," in 1536 en later nog genoemd, was waarschijnlijk in 1545 reeds buiten dienstdaar zij destijds niet vermeld wordt //bij de translatie der oude paro chiekerk van Nieuwerkerke in de kapel van St. Maarten bene den den dijk." De plaats van het kerkhof leeren wij kennen uit den overlooper van Mortiere in het archief van Arnemuiden terwijl ook de heer Lantsheee, verzekert, dat in zijn tijd nog een stuk gronds aan de zuidzijde der Arne bekend stond onder den naam van het oude kerkhof 1). Alsmede komt op eene vrij juiste kaartaan Jacob van Deventek toegeschreven van MiddelburgArnemuiden en Brigdammein 1555 ver- Zelandia IllustrataI, blz. 624.

Archief | 1893 | | pagina 289