286 vaardigdbelialve de kerk in nienw-Arnemuidenzoowel de kerk in Nieuwerkerkeals die //boven den dijk"1 te Mortiere voor. In 1590 verhuurde Middelburg voor het eerst //liet dijcxken met de schorren van de Mortiereherhestrekkende tot het oude gat aan de moent van de oude havendijk.11 x) Dit gedeelte dijk of //dijcxken11 behoorde later aan de daarbij gelegen hofstede Klein Vlaanderen in den hoek van Mortiere en werd in 1868 door den staat onteigend bij het weder uit diepen van de Arne. Bij contract tusschen Gilles van Trasegnies heer van Ar- nemuiden en de regeering van Middelburg wordt //ter cause van de liquidatie en appoinctemente11 van zeker proces over gezegd ambachtjurisdictiemolendijken enz. den 6 Sep tember 1557 aan Middelburg verkocht en overgedragen 6 ge meten 47 roeden ambacht en de brouwerij met hare hui singen staende op het oude gat. 3) De brouwerij werd kort na het sluiten van bedoeld contract gesloopten het hout er van met de brouwketels in 1558 verkocht. 3) Den 29 Juli 1561 evenwel werd door Charles de Trasegnies wederom een pro ces begonnen tegen Middelburg tot vernietiging van de trans actie van 1557. Daartoe werden in Augustus 1564 eenige inwoners van Arnemuiden gehoord voor Jan Back, den laatsten roomschen priester aldaaT, ter instantie van wijlen Charles de Trasegnies, heer van Arnemuiden, over de waarde der brouwerijhebbende gestaan op het oude gat A)enz. Het vonnis van 14 Juni 1578 luidde ten nadeele van Middelburg. De galg in de Arne in de nabijheid van Widau of Wijdau werd in 1601 verplaatst naar het einde van de nieuwe haven bij den oostliavendijk. In een stuk daarop betrekking heb bende wordt het toen vervallen dorp in Mortiere nogmaals r) Volgens mededeeling van den heer Kesteloo. 2) De Stoppelaar, Inventaris Oud-Ar chief no. 2203. 3) Du Pon, Aa?iteckc?iingc)i. De Stoppelaar, Inventaris als boven, no. 2354.

Archief | 1893 | | pagina 290