287 als gehucht aangehaald, terwijl er ook sprake is van de buiten - gorsen aldaar en een schorre genaamd //het stroodijcxke." Aan het zuideinde van de heerlijkheid Arnemuiden of tus- schen deze en de heerlijkheid Mortierebezat de heer van Nieuwerkerke nog een klein gedeelte eigendom, wat in 1748 aan de gerechtigden van de zaagmolens werd afgestaan. üe kaart van Nieuwerkerke, Oud-Arnemuiden, den Hajman en We 1 singewaarop de- loop der Arne enz. Deze kaart op het raadhuis te Arnemuiden en door Keste- loo in zijne beschrijving dier plaats onder n°. 7 der lijst van schilderijen enz. vermeld, komt ook voor in den catalogus van oud- en zeldzaamheden enz. van de Oudheidskamer te Middel burg door mr. G. N. de Stoppelaar onder n°. 31. Beide echter zijn kopieënvervaardigd door Pieter Snijders na 1783 naar de niet meer aanwezige origineele en zulks op last van mr. Daniel Badermacher lieer van Nieuwerkerke en door dezen ten geschenke gegeveneen er van aan Middelburg in 1788 en de andere aan Arnemuiden in 1796. Op de kaart staat//Dese caerte is gecopieerd na de originele berustende ter tresorie der stadt Middelburg in Zeelantdewelcke anno 1511 is geappliceerd en overgedient in de saeck van de ge- melte stadt jegens vrouwe Margrite van Elverdingen d'oua- giere van den heer Aernout van Trasignijs ridderheer van Arnemuiden over het erigeren en opstellen van eenen meulen in de voors. heerlijkheijt en daerover gesentensieert bij den hoogen raat van Mechelen anno 1535." Beide kaarten zijn op doek en van gelijke grootte, terwijl die te Arnemuiden wel wat in duidelijkheid geleden heeft door het overschilderen of zoogenaamd restaureeren in 1874. De kaart vertoont behalve de steden MiddelburgYlissingen en Veere ook de dorpen Arnemuiden (het tegenwoordige) Nieuwerkerke en Welsinge met hare kerkendoch geeft ons voor namelijk eene uitvoerige afbeelding van liet dorp in Mortiere te zien.

Archief | 1893 | | pagina 291