288 Oorspronkelijk werd zij op last van Middelburg vervaardigd want, volgens de rekening van 1511 betaalde men aan Coit- NELis den schilder 12 sch. //over eene figure van een landscip bij hem gemaeckt nopen de plaetse contentieuse de Mortiere" en nog 5 sch. in 1513 //omdat hij veel geschrifts geschreven heeft op de figure van den landschappe ter Mortiere, die geex- hibeert is geweest in 't proces van de vrouwe van Arnemuiden." Zij leert onsen met de meeste nauwkeurigheidhet tweede Arnemuiden in Mortiere kennen. Men ziet er den molen in quaestie 1) en de brouwerij in 1507 opgericht: het vischwater met de sluis tusschen Mortiere en Haijman, alsmede de wippe, in 1513 nog genoemd tusschen de beide Arnedijken; het blok huis op den linker of oostelijken oever der Arne in 1492 gebouwd2) in welks nabijheid ook de zoutkeeten en den daar mede in verband staande turfsteigerverderop Arnesteinde galg enz., alles voorkomende in de Stadsrekeningen van Mid delburg door Kesteloo. Maar deze kaart wijst ons ook overeenkomstig de vergunning van Philips van Bouugondie van 1440 de j.uiste plaats waar een nieuw godshuis //de kapel boven den dijk" gesticht werdalsmede zooals gezegd die van het Reguliersklooster. Uit het bijschrift op de kaart //de fondamenten van de oude huijsen die plachten te staen op Arnemuiden," vinden wij ook ongeveer de plaats, waar oud- Vóórdat het recht van malerij aan den ambachtsheer van Arnemui den toekwam, had de Graaf" aldaar een molen, want zijn rentmeester Vre- deric ontvangt van Hugheman Grielens en Danekijn van de molen te Arnemuiden «daer die pacht of wtghenc te bamisse in 't jar van 18 (1318) 31 fE 8 sch. 7 d. Ook worden in rekening gebracht de uitgaven «van der molen 't Arnemuiden, om die trappen te maken, van houtevan bande ende van ijsers. Idem van 100 teghellatendaer men die heken (hek ken) mede makedeende van ijser. Item van platen an den hals Item van 2 banden om den loepasse (loopas) ende van den naghlen, dier toe horeden. Item van enen ghevanghe, (vang) ende van tijmmeren." 5) Reeds in de Stadsrekeningen va?i Middelburg van 1477 (zie Du Pon) en ook door Reijgersberg in 148S wordt gesproken van een blokhuis te Arnemuiden.

Archief | 1893 | | pagina 292