289 Arneimiiden moet gelegen hebben. Dewijl het kasteel of steenen huis de Mortierenog genoemd in de rekeningen van Middelburg van 1446eveneens op de kaart voorkomt, kan men daaruit besluiten, dat het in 1511 nog niet was afgebroken. Op beide kaartendoch zeer duidelijk op die te Middelburgziet men een tamelijk groot gebouw ten oosten langs den waterloop bij de sluis aan de Arne. Aan de andere zijde van dit gebouw ziet men een ophaalbrug of valbrug over de zoogenaamde "deijne gracht," waardoor dit huis alzoo bijna geheel door water om geven was. Men vindt medegedeelddat de heeren van Arne- muidenonder de voornaamste geslachten van Zeeland gerekend te Mortiere een steenen huisridderhofstede of kasteel bezaten. Zonder consent van den graaf mocht men die niet met vesten of ophaalbruggen versterken. Nog in Mei 1501 kreeg Joos van der Hooge van Philips van Oostenrijk verlof een op haalbrug te laten maken over de grachten van zijn huis van der Hooge. Deze huizen hadden ook onderscheidene voor rechten, als vrijdom van den 100en penning enz. 1) Van dit gebouw vinden wij verder geen gewag gemaakt en is ook nu niets meer te zientocli is de loop der kleine gracht aldaar nog eenigszins te volgen en wordt de geere of strook gronds in de nabijheid daarvan door de arbeiders nog de hoveniering genoemd. In het eerste register der lidmaten te Arnemuiden van 1584 1606 komt een zekere van Nederiiove voor, wonende op het oude gat. Zeer wel mogelijk staat die zoogenaamde hoveniering hier in verband met het nederhof, dat men vroeger steeds aantrof bij kasteelen, kloosters en dergelijke stichtingen en genoemden persoon in liet lidmatenboek van Arnemuiden. Wie nu eenigszins met de localiteit bekend is en een blik werpt op deze veelzeggende en op een schilderij gelijkende kaart die door Lantsiieer in Zelandia Illustrata wegens de vele aanteekeningen zeer belangrijk geacht wordt voor de kennis b J. van Griji'SKerke Graafschap van Zeelandblz. 247.

Archief | 1893 | | pagina 295