290 van de daarop genoemde ambachtsheerlijjkhedenzal zich. bij die beschouwing een getrouwe voorstelling kunnen maken van de vroegere plaatselijke gesteldheid aldaar. Ook het volgende wordt daarbij volkomen duidelijk: //den 2 September 1530 waren er naar Arnemuiden geweest om aldaar achter den molen beneden de kapel te visiteren de brouwerij met den brouwput" enz. Later en wel in 1548 vervaardigde ook de schilder Hen drik van der Heijde eene kaart: nopende de ambachten van deze stad in Niewerkerkemitsgaders van den platten Ingel- schen reede ende Stelle. Deze kaart moest eveneens dienen in het proces met den heer van Arnemuiden over de jurisdictie van den zuid-Arnedijk. Waarschijnlijk was deze voor ons verloren gegane kaart meer in den vorm van eene landkaartdaar dezelfde schilder in het volgende jaar //twee patronenheeft gemaakt //van de platte forme (platten grond) naar 't patroon,'" dat ten stadhuize was, om te dienen in meer genoemd proces. Is de tijd van de verbouwing van het klooster bijna met zekerheid te bepalen, niet alzoo die van den bouw eener nieuwe kerk in Mortiere. Wel werd de kapel van oud-Arnemuiden //boven op 't voors. dorp en der stededijk" waarschijnlijk se dert lang voor den dienst onbruikbaar door die van Middel burg in 1479 afgelegd (afgebroken), waarbij hare goederen bij inventaris onder het stadhuis te Yeere werden gebracht. Deze goederen nu waren aldaar overtollig als men aannemen mag dat de kapel reeds vroeger vervangen was door een andere kerk en toren in Mortiere. Wij vinden alleen vermeld, dat in 1482 een slot werd gemaakt aan den toren van Arnemuiden en dat er in 1494 van stadswege naar Arnemuiden gingen wegens een geschil //ter cause van der capellemeesters timmerage11 ten behoeve der kapel. Daar in mededeelingen van vrocgeren tijd niet genoegzaam onderscheid gemaakt is tusschen Mortiere en oud-Arnemuiden, zoo is het bezwaarlijk bij de vermelding van grondbrakendijk breuken en dergelijke zeeschaden uit te maken tot welke dezer

Archief | 1893 | | pagina 296