293 te Arnemuiden" 447 9 5 18 meest voor zinkwerken en hoofden. Op anno 1510 vermeldt Beijgersberg, dat in Sep tember sommige polderkens bij de oude Middelburgsclie haven inliepenmaar kort daarna beverscht werden. De zuiddijk der haven was in 1516 //gebroken'" en wel op St. Stevensdag (26 December), waarvan men het volgende bij Reijgersberg vindt medegedeeld: //Dierghelijcke overvloeijdet mede in Walcheren, tusschen Aremuyen ende die Middelburchsche haven bij de olijemeulen't welck men qualijck stoppen konde." Had nu die schrijverwat men veronderstellen magmet die haven de nieuwe van 1535 op het oog dan vindt men nog de plaats van dit overvloeien terugtusschen de zaagmolens en den oosthavendijk in een groote weel of val, waarbij een vooruit springende vingerling of uitlaag is opgeworpen. x) Na het zeer dreigend gevaar in 1526 bij Welsinge voor eene inun datie van geheel Walcheren werd in het volgende jaar den 16 Juli eene ordonnantie gemaakt door Maximiliaan van Bourgondië den prelaat van Middelburg, Adolf van Bourgondië, heer van Beveren en de regeering van Middelburg, als represen- teerende de Staten van Walcherenwaarbij met voorkennis van den rentmeester van Bewesterschelde als opperdijkgraaftwee personen werden benoemdom toezicht te hebben op de werken buitendijks en op de materialen daartoe benoodigd, den een te benoemen door den prelaat met den lieer van Beveren den anderen door Middelburg. Zij zullen tegen een redelijk salaris in het openbaar met dijkgraaf en gezworenen doen aanbesteden de aardewerken, dammen, kramdijken, hoofden, staketten enz.; het loon te regelen der dijkwerkers en anderenvóór de op neming tegen half Maart door de Staten op Lichtmissen te voren de dijken en het land begaan of berijden, en de zee peilen en daarvan eene schriftelijke memorie indienen; toezicht houden op de waterklerken en kennis geven van hunne over tredingen aan de Staten of naar gelang der zaak aan den rent- 1) Ook op meergemelde kaart van J. van Deventer geteelcend.

Archief | 1893 | | pagina 299