295 onwillig en van kwacle affectie te zijn geweest waarom zij werden aangemaand en bevolen, ten minste één uit elk gezin dagelijks op de dijkagiën te komenonder bedreiging bij nalatigheid van eene boete van 20 schellingen en arbitraire correctie. De Arne. Het water de Arne als binnenhaven scheidde in vroeger tijden, ja zelfs nog in 134<2 Middelburg in een oost- en west oever. x) Middelburgs eerste zeehaven, de enge en bochtige Arne, werd volgens sommigen omstreeks anno 1100 gegraven. Meer waarschijnlijk werd zij toen voor het eerst uitgediept en tot haven geschikt gemaakt. Als vaartgeul overgebleven en oorspronkelijk ingesloten tusschen de op verschillende tijden tot stand gekomen indijkingen van Noordmonster en Nieuwerkerke ten noorden en die van Hayman en Mortiere ten zuidenkan immers van een gegraven kanaal aldaar moeielijk sprake zijn. 3) Loopende in verschillende richtingen tusschen de dijken of wallen van genoemde heerlijkheden, kwam de Arne bij oud-Arnemuiden in den Lemmel en werd later en ook nu nog beschouwd als de grens tusschen de oost- en zuidwatering. De bedding van den Arnestroomdaarna, meermalen uitgegravenbleef niet temin, ook na vergeefsche pogingen tot uitspuiing zeer ondiep en smal, te meer omdat tusschen genoemde dijken hier en daar droogten en schorren werden aangetroffendiebelemmerend voor eene geschikte uitloozing, eene gedurige aanslibbing en eindelijk hare geheele verzanding ten gevolge moest hebben. Een laatste uitdieping van den mond tot de galg werd nog gewenscht ten jare 1530 toen de haringvisscherij van Zoutelande en Westkapelle naar Middelburg verplaatst en aldaar zeer be gunstigd werd. Er zou tot aanmoediging op stadskosten een aanlegplaats, een taanhuis, spreiveld en boetliuis alsmede een groot turf huis ingericht worden tusschen de sluis en de galg. Hamaker, Grafelijke Rekening Beiuester-ScheldeII. 2) EHRLICH Bijdrage ontstaan van Middelburg in de Arneblz. 2.

Archief | 1893 | | pagina 301