296 Be steenen bevloering, aldaar omstreeks 1848 aan den Arnedijk bezijden de sluis blootgelegd en weggehaaldis mogelijk als een overblijfsel van het vroegere //spreiveld1' te beschouwen? Ook werden de vissehers door de stad geldelijk gesteundwat niet wei nig den naijver van Ylissingen, Yeere en Westkapelle opwekte. Nadat de Arne als oudste haven van Middelburg gedu rende meer dan vier eeuwen tusschen hare dijken menig vor stelijk persoon en onnoembare schatten aan koopwaren had zien in- en uitgaan, was haar einde nabij. Nog den 14 Mei 1515 was zij getuige van de blijde inkomst van hertog Karel prins van Spanje, aartshertog van Oostenrijk, die met vele schepen, booten, roeibaartsen en galjoten afgehaald, de prins zelf in de groote galjoot van mijnheer van Be veren de haven binnenkwam, waarbij langs den noorddijk de drie schutterijen en veel andere personen van Arnemuiden hem vergezellenelk met een brandende toorts in de hand tot aan de stadwaar hij tusschen de twee .steigers van de Noorddampoort aan wal stapte. Bie van Arnemuiden konden toen zeker 'niet vermoeden, dat dezelfde prins Karel weinige jaren later, als Keizer Karei V liet lot van de Arne en daarmede ook dat van Arnemuiden zou beslissen, door aan Middelburg het aanleggen van eene nieuwe havenniet alleen toe te staanmaar dit plan ook op velerlei wijze te begunstigen. In 1535na de opening der nieuwe havenwerd de Arne als zoodanig geslotendaarna nog eenigen tijd als vischwater verhuurd en in 1536 meer oostwaarts afge damd, en wel in de onmiddellijke nabijheid van Mortiere, in weerwil van de protestatie daartegen door de bezitters van de aldaar staande zoutkeeten. Boor deze afdamming kwam ook de sluis in de Arne bij Mortiere te vervallen die daarom nog in hetzelfde jaar verlegd werd. Be schorren in de oude haven werden in 1540 voor 10 jaar verpacht en in 1543 het vinger ling, dat in 1532 gelegd was, weggenomen en de dijk weder op zijn oude plaats gedicht. 0 Kesteloo, in Scaldis 1891.

Archief | 1893 | | pagina 302