297 De nieuwe Haven door Wel singe. Reeds in 1451 schijnt een plan bestaan te hebben misschien wel in verband met den toen voorgenomen koop van het ambacht Arnemuiden door Middelburg a) tot het leggen van eene andere haven. Ook in I486 werd een plan beraamd. Geen van beiden kwam evenwel tot stand en eerst 40 jaren later, namelijkin 1526 nam men een vaster besluit en werd eene commissie benoemd om daaraan uitvoering te geven. Men wilde de oude stadshaven, die lang en krom wasverbeteren en door het leggen van nieuwe dijken rechter en korter maken. Daartoe zouden landen en erven tot den minsten prijs worden aangekocht. Vanwege de rekenkamer echter werden zwarigheden gemaakt tot het ver- leenen van octrooiwaarbij Middelburg beweerdezoo ten civile als ten crimineelejurisdicte en berechte te hebben op de nieuwe havendijken en op de landen binnen den dijk enz. Hierna werden ook vele deskundigen gehoord en verschillende adviezen ingewonnen, waaruit voornamelijk twee plannen ontstonden en wel een van den mond der Arne en een andere meer zuidelijk van Welsinge tot Middelburg. Nicasius Mabuese had voor 3 13 4 gemaakt //twee patronen en be worpen"" (teekeningen en ontwerpen) van de nieuwe en oude geconcipieerde //haven."' In het octrooi van 13 Maart 1531 van Kakel V aan Middel burg, wier haven lang en krom is en voor welker mond zich eene zandbank gevormd heeftis er alleen sprake van eene nieuwe haven, lijnrecht van Arnemuiden naar de stad. Dc landerijen daarin vallende zouden tegen billijke schadeloosstelling aangekocht wordenwaardoor de stad ambachtsheerlijke rechten op den dijk enz. zou bekomen. Er zouden twee sluizen gelegd worden tot schuring van het kanaal en met het werk moest binnen twee jaar een aanvang gemaakt worden. Bij een ver nieuwd octrooi van 15 Eebruari 1532 wordt der stad de aanleg van eene nieuwe haven toegestaanter weerszijde dier haven Zie hiervoren bladz. 281.

Archief | 1893 | | pagina 303