298 tweehonderd- en rond de stad //in 't circuit" vijfhonderd-roeden gronds te mogen aankoopen. In de rekening van 1532 wordt reeds gesproken van rijsgebezigd in de //Manezee in de nieuw ontworpen haven." Het plan tot verbetering der oude haven scheen dus opgegeven en een geheel nieuwe zou gelegd worden door de Hayman en Mortiere tot in het kanaal van Welsinge. Met dit werk nu werd den 8 April 1532 aangevangen, terwijl het graven den 24cn daaraanvolgende aanbesteed werd. De haven werd met groot vreugdebetoon op den 24 Augustus 1535 geopend, na vergeefsche pogingen door prelaat en edelen om dat tegen te houden. Ten tweede. Het grond verlies in het gedeelte van de Oost watering van de Arne tot Zand ijk. De Heerlijkheid Nieuweikerke. Nieuwerkerkewaarvan een gedeelte ook wel de Oosthoek genoemd wordtis waarschijnlijk reeds in de 13de eeuw bedijkt. In de rekeningen van de Grafelijkheid van 1318 komt onder de ontvangsten van achterstellen reeds voor van den ambocht in Nu wekeredat dier van Barstorp wasalsmede wordt ontvangen //de decimis in Oestoech de Barsdorp.Op merking verdient verder dat de Oosthoek en Nieuwerkerke steeds afzonderlijk voorkomen in die rekeningen van 1331 en 1332, waaruit liet vermoeden ontstaat, dat hoewel beide waar schijnlijk door dezelfde lieeren van Baarsdorp bedijktde Oost hoek een bijzonder ambacht in de heerlijkheid Nieuwerkerke uitmaakte. In deze heerlijkheid stond een gehucht met eene kerk welke aan St. Jan gewijd was, evenals die van Brigdamme, Klevers- kerke, Scliellag, Zandijk, Gapinge en andere sedert 1323 onder het patronaat van de St. Pieters- of Noordmonsterkerk te Mid delburg. De kerk in Nieuwerkerktot nu toe de hoofdkerk van Arnemuidenwerd bij en na de //translatie" van 1545gedeeltelijk afgebroken en de laatste muren met den toren ten behoeve der

Archief | 1893 | | pagina 304