299 zee- en versterkingswerken van Arnemniden eindelijk in 1591 en 1594 weggeruimd. Het terrein van en om deze kerk met begraafplaats wordt sedert 1579 als eigendom van Arnemuiden tot wei- en bouwdand verpacht. 1) Tocli is dit nog zeer goed te onderkennen, niet alleen aan het verspreide steenpuin en stukkenveelal paarskleurige schaliënmaar ook aan de vele bijkans vergane menschenbeenderendie wij daar nog in het voorjaar van 1887 vonden. Onmiddellijk daarnaast ligt de zoo genaamde molen wei met een heuvelwaarop mogelijk vroeger een molen geplaatst wasdoch waarvan wij nergens iets ver meld vonden. Nieuw-Arnemuiden. Op den oosthoek van Nieuwerkerke is men Nieuw-Arnemuiden toen meestal als de. Oostelijk bekend, vooral na 1462 begonnen te bouwen. /'Ende siclitent"1 zegt Reijgeesbeug //heeft men begonnen te timmeren en metsen seeckere huysen op den Oost- dij ck van Middelburghdaer mettentijdt veel huijsen aanghe- timmert sijn ende een schoon Cappelleende is also allengskens een schoon dorp gheworden als men sien mach 't welck nu nieu ATemuijeu isdaer groote neeringhe is.11 Op den 9en Mei 1505 werd volgens dien schrijver de eerste steen gelegd van de nieuwe kerk of kapel, op Arnemuiden op den Oostdijk. Zij was aan St Maarten gewijd en meestal bekend als de kerk beneden den dijk. Al vroeg was Middelburg er op bedacht om in dit opkomende en weldra bloeiende Arnemuiden hetzelfde gezag uit te oefenen als weleer in Oud-Arnemuiden en in het daarop volgende dorp aan den zuiddijk bij Mortiere. De stad wilde haar twijfelachtig en steeds betwist recht op den Oostdijk voor goed aan zich bevestigen. Zij kocht daartoe in 1493 ongeveer de helft en in 1508 bijna al het overige van het ambacht Nieuwerkerke met den oosthoekbevattende den grond, waarop Nieuw-Arnemuiden gebouwd was. Eerst na de 1) Kesteloo Arnemuiden bladz. 224. Archief Vïle. dl., 3,lc st.

Archief | 1893 | | pagina 305