300 aldus verkregen ambaclitslieerlijke rechten en jurisdictie konden de handelingen en besluiten van de stadsregeeringevenals de posten in de stadsrekeningen enz. betrekking hebben op het tegenwoordige Arnemuiden. 1) Op St. Elisabetten avond van 1404 werd er geraadpleegd over den Oostdijk, die ingegaan was en daarom //ordineerde men brieven aan al die onderzaten in die Oostwateringhe." De groote uitgaven volgens de stadsrekening van Middelburg- in 1514' aan een val vóór Arnemuiden hebben betrekking op het geen bij Rei.tgeilsbeug vermeld wordt//Binnen denselven jare den 10" dacli van Meerte was den grooten val op Aremuijen aan den Oostdijk op den 2n vrijdach in de vasten onder de misse, 's morgens te 10 uijren, eude 't was een stereken zuijdt- oosten windt, ende seer leege gheëbbet op 't westeijnde van Aremuijen, dat den dijck achterover viel, ende stortende ses of seven huijsen achteromme tot 'bijkans ter halver straten toe van grondbraeckselalsmen aan de rijsen-hoofden sien magh ontrent dat oude Toil mij s." 2) Aan den rentmeester van Be- westenscheldeAndbies Andhiesse werd 407 18 6 be taald voor 2917lj2 vim rijs, gebruikt in den val sedert 1 Eebruari tot 's maandags na St. Lucasdag (18 Oct.) daarna. Ook van anderen werd nog rijs gekocht en van Boüwen Wit- togi-ie van Watervliet 176 //bonden witdaulx 3) om den //waleke" weder te maken in de val en betaalde men aan de rijsleggers voor het maken van den //brexem" voor Arnemuiden 125 2:1 en voor 7 gemeten 24 roeden //seorzoon" 4) 70 16 8. De kerkmeesters hadden 43000 liollandsche steenen //tot den val geleverd." Bovendien //zijn gedestribueerd en gegaan in den val te Arnemuiden 386 13 4 (Rek. Midd.Y. Zie voor verdere bijzonderheden betreffende Nieuwerkk en Arnem.. Zelandia lllustrataIen vooral Kesteloo Arnemuiden etiz. 2) Boxhorn Chronjck van ZeelandII, blz. 383. 3) Wilgen bandroeden. Schor zoden plaggen.

Archief | 1893 | | pagina 306