-302 anderen van den mans- of geslachtsnaam Kleeuwe. -1) Deze kerk wordt in 1323 met die van den Oosthoek te zamen ver meld als tot de St. Pieters- of Noordmonsterkerk te Middel burg belioorende. Door de stad Middelburgreeds bezitster van een klein deel werd liet grootste deel dezer heerlijkheid in Pebruari 1567 aan gekocht uit den insolventen boedel van Maxi miliaan van Boukgondië. Weinig maanden daarna beweerde Middelburg, doch ten onrechtedat het schor Ten Halven Crij als aanwas van Kleverskerke haar, als eigenares van de heerlijkheid zou toekomen. 3J Toen, niet veel meer dan eene eeuw later in 1679 door Middelburg wegens den benarden financieelen toestand der stad verschillende heerlijkheden verkocht werdenkwam die van Kleverskerke aan den ambassadeur Johan Pieter van den Beande. Een zijner nazatentevens naamgenootbezat aldaar later eene boerenhofstede en heerenhuizinge tegenover de kerk nog bekend als het hof Kleverskerke. 3) Betrekkelijk de kerk en de kerkelijke zaken vinden wij onder meer andere in het Aktenboek des kerkeraads van Kleverskerke het volgende//dat er te Cleverskk. reeds voor de reformatie en het ruineeren van de aldaar geweest zijnde roomsche kerk of eapeleen particulier kerkenfonds heeft bestaanblijkende uit een //Collier van taxa tie van landen en huizen in Sandyck" waarvan tot behoef van de Koninkl. Majesteit is betaald den 10eu penning over anno 1543; dat de kerk van Cleverskk. aldaar bezat 230 roeden grondszijnde het echter zeer presumtief, dat dit kerkefonds met den ondergang der kerk, benevens de andere geestelijke goederen in Walcheren ten behoeve der gemeene zaak is be heerd.*1 Verder blijkt uit eene oude aanteekcningdat op Novi. geogr. Neer/.. 1, blz. 177. 2) De Stoppelaar, Oud Archief van Middelburgn°. 2455. 1° 1592 bezat Middelburg nog r,/s aandeel in den molen te Kleverskerke. 3) Zelandia IllusfrataIblz. 735 eu verv.

Archief | 1893 | | pagina 308