308 sclien watergang tot lietoostwaarts vloeiendelangs de noor delijke grens van de heerlijkheid Poppekinderendoxpzich ein delijk ten zuiden van Wulpenburg, tusschen de Wulpe(1275) en de heerlijkheid Kleverskerkemet de Lemmel vereenigde. In het gehucht Zandijkzoo men wil de bakermat van Yeere bevond zich eene kerk en ten noordoosten daarvan het uitge strekte ridderkasteel van Sandenburg ter plaatse waar nu nog de kasteelweide aan den Boschweg te vinden is. De overblijf selen van den kerktoren op Zandijk werden door de Pransclien in Maart 1813 door kruitontploffing vernield en vervolgens weg geruimd. liet terrein is sedert 1834 de burgerlijke begraaf plaats van Yeere-. a) Ten jare 1351 toen Yeere nog maar een dorp was, althans volgens sommigen nog niet bemuurd vindt men gewag ge maakt van een slag tusschen Margaiietha van Henegouwen en haar zoon graaf Willem Y aan of op den dijk van liet vingerling tusschen Arnemuiden en Yeere. Dit vingerling of liever deze inlaag, ongetwijfeld het gevolg van eene doorbraak of het wegvallen van den dijk daar ter plaatse, wordt door Reijgersberg niet zonder bedoeling genoemd //het vinglierlinch van der Yeere," dewijl het meer dan het zoo even bij Kle verskerke vermelde in de nabijheid van Yeere te vinden is en wel op de zuidoostpunt der heerlijkheid Zandijkeven bezuiden Wulpenburg, ter plaatse, waar in 1817 de nieuwe Middel- burgsche haven door den oostzeedijk gegraven werd. Beide vingerlingen zijn zeer duidelijk op de kaart van Walcheren door Roman en Yisscheii afgeteekend. Kortelijk herhalendebevinden wij in betrekking tot de vroeger genoemde vaarwaters enz. het volgende 1°. de groote waterweg door de Loyve en Zwake naar de Men zie verder over Zandijk: v. d. Aa, Aardrijkslmndig -woordenboek der Nederlanden XIIIblz. 73.

Archief | 1893 | | pagina 314