310 in of na 1559 cloor liem geschreven is bewaard gebleven in een der copulaatboeken op liet provinciaal archief van Zeeland en waaraan wij de volgende bijzonderheden ontleenen. x) Alzoo de door peilingen bevonden diepten voor den wal door //groote tempeesten, vloeden en ook door de ebbe'-' dagelijks veranderlijk warenheeft Boom de opgave daarvan achterwege gelaten. De zeedijk in de Oost watering van de stadspoort te Yeere tot aan Arnemuiden had eene lengte van 1562 geschote dat is blooische roeden. Deze dijkzeer slecht onderhouden was aan de buitenzijde dikwijls tot den teen des dijks op vele plaatsen zeer hol en vol kleine en groote gaten. Door het be rijden met wagens bovendijks was de kruin er van gansch be dorven terwijl aan de binnenzijde geen berin aanwezig was. Beginnende aan het oosteinde van Arnemuiden had men aldaar drie hoofdennamelijk het Bergschehet Goesche en liet Visch- markthoofd. Aan de zuidzijde liet Zierikzeesche en het oude Blokhuislioofd. 3) Verder het hoofd achter de Halve Maan, (welk huis met nog andere den 10 Maart 1514 bij zeer lage ebbe in de diepte wegzonk) en het Antwerpsche hoofdgelegen achter het vroegere tolhuis dat op last van Jeronimus Sandelin werd afgebroken en vervangen door een nieuw in 1551. 3) Aan de westzijde had men het Westerhoofd het hoofd van de Dokke en dat van den Molen. De dijk ten westen van Arne muiden, beginnende aan het huis de Ploeg voorbij het Dok tot op 't einde van de oude haven, de Arne, was 216 roeden lang. Aldaar had men het hoofd van het blokhuisdatge legen bij het inkomen der oude haven, op het hol van een groot hulkschip getimmerd was. In dit blokhuis waren //een schoone kamer, zijne keuken en andere edihcien ende secreten," De kopij daarvan ons welwillend medegedeeld door den bibliothecaris Broekema. "-) Denkelijk het blokhuis door du Pon op het jaar 1477 vermeld. 3) Dit laatste tolhuis werd verkocht den 4 Juni 1740, bij besluit der staten van Zeeland en tegelijkertijd de controleur van den tol afgeschaft.

Archief | 1893 | | pagina 316