314 bekend. De naam geeft als liet ware genoegzaam de plaats te kennen, waar liet gelegen was en tocli was Arnemuiderzand volgens eene vroegere meening van den kundigen archivaris J. P. van "Visvliet niet voor of dicht bij de Arnemaar meer in de nabijheid van Borssele te zoeken. Wij volgen hierin S malle gange"Vehheije van oittersDiiEssELiiüis en anderen en stellen voor vastdat het tegenwoordige Oud St. Joosland op den grond van Arnemuiderzand is bedijkt. Maar, vraagt men allicht met van Visvliet waarom vindt men dan Arne muiderzand in het octrooi tot het bedijken van den St. Joos- landpolder van 1631 gansch niet genoemd? Zeer eenvoudig, omdat dit octrooi geen bedijking maar wel eene 7/évdijking be treft. 1) Ofschoon het woord herdijking niet daarin voorkomt3) kan men uit het verzoek om octrooi tot bedijking van den St. Joospolderterwijl daarin ook gesproken wordt van de gor- singe van St. 1 oosland en verder denselven nieuw be bedijken polder van Sb. Jooslandopmaken, dat een vroegere polder van dien naam al bekend moet zijn geweest vóór de aanvrage tot deze latere of tweede bedijking en daaraan is het dan ook wel toe te schrijven, dat men den naam van Arnemuiderzand te vergeefs in het octrooi zoekt. Reeds in de jaren 1504 en 1544 was er sprake van een St. Joospolder, waar men in strenge winters over het ijs met pijpen en trommelen van Ar- nemuiden heentrok; 3) terwijl de polder bij de doorbraken in 1530 en 1532 te zamen 136 gemeten 97 roeden grond verloor, inundeerde zij geheel op den 13 Januari 1551. 4) Deze eerste St. Joospolder was vóór 1530 groot S40 gemeten, doch werd na het ondervloeien in 1551 niet dan nadat hij 80 jaren onder Men dijkte om zoo te zeggen nu niet meer op Arnemuderzandmaar her dijkte den vroegeren St. Jooslandpolder. 2) Oolc in de conditiën van herdijlcing van Borssele door Goes in 1616 is slechts sprake van het bedijken der gorzingen en nergens van /wdijken. Borsele als schor door Broekema, Archief van ZeelandVI, blz. 233. 3) Boxhokn IIblz. 365 en 476. 4) Id. I, blz. 52.

Archief | 1893 | | pagina 320