318 In 1847 wercl liet noordelijk en eerst 10 jaren later liet zuidelijk deel dezer plaat als opwas bedijkt. Ook nu alwe der (1889) wordt het noordelijk deel van de bedijking be dreigd door dijkvallen waarvoor inlagen enz. noodzakelijk zijn. Ten zuiden van de Oanarieplaatook wel groot Oanarie ge noemd, die reeds omtrent 1550 hinderlijk voor het vaarwater van Arnemuiden werd geoordeeld, L) ontstond de Zuidplaat ook Danswijk genaamd, Deze beide naderden elkander door opslikking zoodanig, dat zij weldra te zamen ééne plaat vorm den namelijk de in de jaarboeken van Arnemuiden welbekende Lemmerplaat. In het //Sommier verklaar aan de Ed. Mog. IilT. Staten van Zeeland benevens de visitatie van het diep omtrent de stad Arnemuiden en belangende de geconcipieerde nieuwe kille te delven door de Lemmerplate van 19 Mei 1615 enz." leest men//dat het Spanjaartsgatbij kennisse van oude liedenvan vóór Arnenuiden met een redelijk diep ter zeilvaart van de schepen bekwaamgeloopen heeft door de Lemmerplate tot op het diep van der Vere" enz. In October 1617 werd de dam, gelegd over het oude Spanjaardsgat, ver lengd tot op het groene en den 5 September van het vol gende jaar besloten dien dam //tot meerdere versekertheid te doen krammen.'" 3) Tusschen de Danswijk of Zuidplaat en Sint Joosland bestond vele jaren een belangrijk vaarwater, het Slaak genaamd, zich uitstrekkende van het noorderdeel van Jonker Eransgat tot tegen en voorbij Arnemuiden tot bij de Arne. Bij 't verloopen van het diep werd //'t einde van het Slaak" op den hoek van St. Joosland en het Jonker Eransgat bij resolutie dato 3 Fe bruari 1593 van de regeering van Arnemuiden een hoofd ge maakt //tot divertie van den stroom en om de Lemmer meer te dwingen tot voor Arnemuiden uit te loopen." 3) 1Boxhorn I, blz. 272. 2) Handelingen Wet en Raad van Arnemuiden. 3) Ibid.

Archief | 1893 | | pagina 324