320 sche kanaal bij Kaïn mek ens zoo n onbekwaam ter zeevaart ge worden was dat men aldaar gebruik moest maken van een killeken V (het vroeger door ons genoemde Stéllegat)., dat alsnog navigaber1 bevonden werdom daarmede in liet Jonker Bransgat te geraken. Blijkbaar verwachtte men bij het door- delven en uitdiepen van de kil tusschen de Lemmerplaat en het schor Ten Halven Crijte tegelijkertijd eene verbetering der diepte van de Middelburgse he haven tot op de reede vóór Kammekens door schuring etc. 1) De Stinkaart, Wolzak, enz. De Stinkaart was na den ondergang van Oud-Arnemuiden in de waterplas tusschen Sint Joosland en Walcheren in de 16e eeuwongeveer ter plaatse waar de gronden van Oud- Arnemuiden hadden gelegenals eene plaat en schor opge wassen. Deze opwas lag van Walcheren gescheiden door het Arnemuidsche gat en van Sint Joosland door de Lemmer. Ten oosten van den Stinkaart lag de Wolzak eveneens eene plaat tegenover Arnemuiden ontstaanen ook als n Wol- plate11 bekend. 2) Nog meer oostwaarts dan de Wolzak lag eene groote zandplaat tusschen de Stinkaart ten westenhet Slaak ten noordoosten en Sint Joosland ten oosten. De geul waardoor die plaat van de Stinkaart en Wrolzak gescheiden lag, was op het laatst der 16e en in 't begin der 17e eeuw als Croonens- of Beslikte Gat bekend ook het gedeelte van den Lemmer tusschen Stinkaart en Sint Joosland wordt op de kaart van Smallegange a° 1633 tot het Beslikte Gat gerekend. Volgens Dirk van Delen die in 1642 te Arnemuiden burge- 1) Kesteloo Geschiedenis van Arnemuidenblz. 18 en verv. 2) Zie notulen van Wet en Raad van Arnemuiden van Maart 1592 en Mei 1593. Steven de Ruijtek en Willem Pieters hebben gevaceerd twee dagen om 't gesoncken hulkschip, dat onlanx op de Wolplaete ge- soncken lach te helpen opvloeijen en daertoe regardt te nemen en ordre te stellen."

Archief | 1893 | | pagina 326