327 waardoor een groot gedeelte van de schnttershofweide werd in genomen. De gronden ten noordoosten der begraafplaats be- hooren aan den ambachtsgereclitigde van INTieuwerkerke. Aan den oostelijken hoek van den Oranje- en later van den Wilhel- minapolder bestond langen tijd een overzetveer naar Wolfaarts- dijk en Zuidbeveland. Wij zeiden reeds, dat er in 1617 een rijsdam gelegd werd aan de noordzijde op liet eind van de kil door de Lemmerplaat; denkelijk is toen al spoedig een veer opgericht, want op de kaarten uit de 17e eeuw vindt men altijd het Arnemuidsche hoofd aangeteekend. Op de kaart van de Hattinga's in 1750 vervaardigd, werd dit veer het //veer van 't Groote Sloe/1 genoemd en wordt het arbeidershuisjedat thans nog in liet Wilhelminapoldertje gevonden wordtals het veerhuis aangewezen. In 1808 werden door den rentmeester der domeinen onder meer verpacht //de landen gelegen in en aan den Wilhelmina- polder met en benevens het veer van gemelden polder op Wol- faartsdijk en Zuidbeveland. Plet veer is toen weldra teniet gegaan door de toenemende aanslibbing der zandplaten welke later samen het Oranjeplaatje genoemd werden. Het Wilhel minapoldertje behoort niet meer tot het kroondomein, maar is in handen van particulieren overgegaan. Sebastiaan de Lange- 2) en Calandpolder. De Oranjeplaatgewoonlijk het Plaatje genoemdmidden in het Sloe tusschen de eilanden Walcheren en Zuidbeveland met Wolfaartsdijk ontstaan, was reeds in 1819, volgens de kaart van W. van Wijngaarden en A. Dekker gedeeltelijk tot een schor opgewassen. Dit schor was in 1846 ongeveer 100 bunders groot en behoorde zoowel als de aangrenzende slikken Middclburgsche courant 25 Aug. 1808. 2) Gewoonlijk bij verkorting Bastiaan de Lange genoemd.

Archief | 1893 | | pagina 333