330 steen in den Bastiaan de Langepolder gebakken werd. l) Allengs verrezen bij dit buis eene boerenwoning en graan schuur met veestallen zoodat het geheel als eene flinke boer derij beschouwd kan worden. Door de latere eigenaars van deze gronden werden de zeeweringen niet best onderhouden zoodat thans reeds een groot gedeelte van den Bastiaan de Lange polder aan de golven prijs gegeven is. Heeft het slechte onderhoud der dijken veel tot dien ongunstigen toestand bijge dragen de grootste oorzaak van dit grondverlies is echter toe te schrijven aan de verplaatsing der dieptegeul in de Zandkreek. Vooral de afdamming van het Sloe in 1871 schijnt veel in vloed op die verandering gehad te hebben. Aan de zuidkust van Noord-Beveland tegenover het noordelijk dijkvak van den Bastiaan de Langepolder lag reeds lang eene zandplaat de Goudplaat'"' genoemd die zich zuidwaarts uitbreiddewaardoor de diepte meer en meer naar den vooroever van den Bastiaan de Langepolder werd gedrongen. Deze vooroever (aan de noord zijde van genoemden polder) nam daardoor zoodanig afdat reeds in 1882 een inlaagdijk moest gemaakt wordendie f 12000 kostte en waardoor 5,59 II. A. grond buitengedijkt werd. In October 1883 had de laagwaterlijn den teen van den zeedijk bereiktdie in Mei 1881 öp den noordelijksten hoek des polders doorbrak en waardoor dus de inlaagdijk zeedijk werd. Den 28 April 1887 werd het Oranjeplaatje te Middel burg publiek verkocht door de notarissen D. Veuhulst en A. M. Tak aldaar in twee perceelen. Het eerste perceel betrof de beide polders met dijkenschor ren enz ter grootte van 150,1624 II. A. en het tweede perceel s/3 onverdeelde aandeelen in de aan gezegde polders grenzende schorrenslikken en water ter grootte van 243,97 H. A. Beide perceelen werden gekocht door Gustave Boel te Brussel, het eerste voor 26500 en het tweede voor f 9500 samen Kesteloo Armmuiden blz. ioi

Archief | 1893 | | pagina 336