337 eerste steen dier gebouwen gelegd was door David, Jacobus en Piet er van de Gabelle. De zaagmolens hebben de laatste helft der vorige eeuw met gunstig gevolg gewerkt, maar reeds in 't begin dezer eeuw was de grootste drukte voorbijzoodat zij langzamerhand gesloopt zijn. De Hoop" en In den Wind" werden omstreeks 1818 afgebroken. //De Phoenix" werd in den nacht van 13 op 14 October 1841 door den bliksem getroffen, brandde geheel af en werd niet weder herbouwd zoodat deze Phoenix dus niet uit zijne asch herrezen is. /'De Twee Gebroeders" werd in 1862 gesloopt en "De Portuin" in 1871 op welker plaats echter in 1873 de stoomhoutzagerij "De Snelheid" is verrezen, waarvan den 10 Mei IS73 de eerste steen is gelegd door Hessel Murk den Bouwmeester. De //Door Tijd en Ylijt" en //De Gekroonde Burgt" werden in 1877 en eindelijk de laatste //De Houtnegotie" in 1879 gesloopt. De bij die molens behoorende koutloodsen en eenige woonhui zen benevens een brandspuithuis werden eveneens afgebroken. Ook de Koepeleen achtzijdig gebouw waarin de hee-ren der sociëteit bij hun bezoek der zaagmolens intrek namen werd in 1881 afgebroken. In de stoomhoutzagerij wordt nog steeds gewerkt. De firma den Bouwmeester Borsius van der Lei jé te Middelburg den 7 November I860 na het faillis sement van meergenoemde sociëteit, bij publieke veiling eige nares geworden zijnde, heeft in 1881 liet grootste gedeelte van het terrein verkocht. Door den kooper zooveel mogelijk ge- elfendwordt het thans als bouwland gebruikt. Bij de oprichting der molens werden belangrijke graafwerken uitgevoerd, zooals kommen en balkgaten gemaakt en deze door een sas in verbinding gesteld met het Arnemuidsche gat. Dit sas eerst op het noordeinde van het terrein aangelegdwerd later gebouwd op de plaatswaar het thans nog gevonden wordt. Een dicht bij den Nieuwlandsclien weg staand blok houten woonhuizenmede aan genoemde firma toebehoorende brandde den 19 Augustus 1879 geheel af en werd niet meer herbouwd.

Archief | 1893 | | pagina 343