338 De Walchersche dijk ten westen van de haven. Ten westen van de zoogenaamde lange haven op het eind van den westhavendijk staat nog een getimmerte bekend als Het Oliekotwelke benaming ontleend zal zijn aan een vol gens de kaart van J". Manteau van 1675 daar staanden .olie molen, die er reeds was in 1617, blijkens de voorwaarden van verkoop van haver te veldewaarin gezegd wordtdat de eerste koop gelegen was bij den olijmenlen t1 ende de haven." In 1682 was er eene traanbranderij t" Ende de Lange. Ha ven." 1) Den Walcherschen dijk in zuidelijke richting volgende tot het noordeinde van den Welzingepolder heeft men ter lin kerhand in den Mortierepolder het Galgepoldertje of Galgeveld liggenvan de overige gronden in den Mortierepolder afge scheiden door eenen aardrug overblijfsel van een voormaligen trelcdijkdoor Middelburg ten dienste der scheepvaart aange legd. Tusschen dezen trelcdijk en den dijk van Walcheren ont stond alzoo eene kuip die bij gewoon hoog water droog bleef en waarin door Middelburg in 1738 eene galg werd geplaatst waaraan de lijken der misdadigers te Middelburg ter dood ge bracht werden opgehangen omme aldaer door de injurien der Lucht en het gevogelte des Hemels te worden verteerdzooals het in de doodvonnissen luidde. De beenderen der gehangenen werden later in den omtrek der galg in het schor begraven. Bij het graven eener sloot in den Mortierepolderdwars door het Galgeveld heenkwamen eenige doodshoofden en andere mensehenbecnderen voor den dag. De steenen fondering van de galg stond er nog omstreeks het jaar 1830 maar werd toen sedert vele jaren niet meer gebruikt. Wel werden te Middelburg in de eerste helft dezer eeuw nog doodvonnissen 0 Bibliotheek Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappendu Pon. Van deze plaats heeft men eenige gezichten op Nieuwland vervaardigd. Ze- landia IllustrataIblz. 651

Archief | 1893 | | pagina 344