341 blijven, want nauwlijks voltooid begon reeds de opslibbing. x) Door liet werken met. houwers op de aangrenzende gronden bleef er echter eene vaargeul voor schepen met geringen diep gang bestaan. Ook meer zuidwaarts voorbij Arnemuiden naar de Middelburgsche haven had mendoor het leggen van een trekdijk in 1651 over de slikken langs de vaart en door het werken met houwers eene vaargeul opengehouden niettegen staande reeds in 1635 de mogelijkheid bestond met paard en wagen door die geul heen te rijden van de zijde van St. Joos- land naar Arnemuiden. 2) Ook het kanaal van Welzinge was reeds in 1616 bij Rammekens met zandbanken bezet 3) en meer noordwaarts had zich omstreeks 1680 eene zandplaat, de Kabeljauwsch Plaat," midden in de vaargeul opgewerkt. Schatten -gelds werden door Middelburg besteed aan de diep- houding der haven van het Welzingsche kanaal en de vaart voorbij Arnemuiden. In de vergadering der staten van Zee land 29 .Januari 1664 verklaarde Middelburg reeds meer dan 60000 voor verschillende werken verschoten te hebben. 4) In 1792 werd de vaart voorbij Arnemuiden voor rekening van Middelburg uitgedieptwelk werk eene som van f 122262 vorderde. 5) Ook de toestand van het kanaal van Welzinge als vaarwater was in 't begin dezer eeuw ellendig. Reeds in 1793 geraakte een geheel nieuw schip uit Middelburg, //de Leviathanin het Welzingsche kanaal aan den grond en moest op de plaats der ramp gesloopt worden. c) KeSTELOO Arnemuiden^ blz. 19 tot 22. 2) Register van resoluliën ten Rade der stad Arnemuiden 26 Juni 1635. 3) Volgens een rapportuitgebracht door eene commissie van onderzoek naar den toestand van verschillende vaarwaters aan de Staten 's Lands en Graaflijkheid van Zeeland dd. 6 Maart 1616. (Provinciaal Archief). Kesteloo Arnemuiden blz. 21. 5) Ibid. Si.uijters Provincie 7,ecland. Men zag het oud kanaal verzanden Daarin de Leviathan stranden En sloopen"

Archief | 1893 | | pagina 347